Zawód coach – kiedy możesz liczyć na jego pomoc?

Zawód coachKorzystanie z porady zawodowego coacha to rozwiązanie, po które sięga coraz więcej osób. Polecają one taki sposób, dzięki któremu czują się zmotywowani i pewni siebie. Niektórzy jednak wątpią w skuteczność tej metody. Tak czy inaczej jest to zawód, który – mimo że jest stosunkowo nowy – cieszy się niezwykłą popularnością. Kim tak naprawdę jest coach i kiedy warto się do niego zgłosić? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Coaching – co to jest?

To szczególny rodzaj metody rozwoju osobistego. Osoba coacha opisywana jest jako osobisty przewodnik oraz opiekun, który nie wydaje poleceń, pomaga jedynie dojść do pewnych rozwiązań. Wiele osób jeszcze wątpi w jego skuteczność, jednak rodzaj rozmowy i wsparcie, które można uzyskać naprawdę mają sprawczą moc. Zadaniem profesjonalnego coacha jest znalezienie oraz aktywowanie potencjału danej osoby. Dzięki umiejętnej rozmowie i umiejętnemu słuchaniu potrafi on odnaleźć rozwiązania, których klient nie dostrzega. Pomaga określić cel człowieka oraz jest pomocny w dążeniu do jego zrealizowania. Coaching jest niezwykle motywujący, podsuwa także niezbędne narzędzia ułatwiające proces realizacji celu. Coach działa na zasadzie rozmów indywidualnych z poszczególnym klientem, ale również funkcjonuje w pracy grupowej. Jego pomoc przydaje się nie tylko w kwestiach zawodowych, ale również w życiu prywatnym.

Cechy dobrego coacha

Dobry coach powinien mieć szereg cech i kompetencji społecznych, które są niezbędne w pracy z drugim człowiekiem. Przede wszystkim musi posiadać umiejętność aktywnego słuchania oraz otwartości na ludzi. Ważne jest, aby potrafił wzbudzić faktyczne zaufanie, bez którego jego cała praca nie ma racji bytu. Istotna jest cierpliwość i wiara w innych, dzięki czemu umiejętnie poprowadzi proces motywacyjny. Dobrze, aby cechował się empatią, kreatywnością oraz pozytywnym nastawieniem. Ponadto sam musi być nastawiony na ciągły rozwój i poszerzanie wiedzy psychologicznej.

Jak zostać coachem?

Przede wszystkim dobry przewodnik osobisty musi posiadać wiedzę, którą może zdobyć w trakcie studiów psychologicznych. Jest to niezbędne, aby wzbudzić zaufanie klientów. Ważne są również kursy doszkalające oraz ciągły rozwój i poszerzanie wiedzy na temat rozwoju osobistego. Dobrze jest zdobywać doświadczenie pod okiem profesjonalnego doradcy personalnego, który przekaże nam wiele ciekawych informacji na temat tego zawodu. Niezbędne są także superwizje, czyli aktywny udział w grupach psychologów, które się wzajemnie wspierają oraz pozwolą odkryć obszary, które należy ulepszyć, zmienić, poprawić.

Warto spróbować rozmowy z profesjonalnym coachem, który pomoże nam odkryć nasze mocne strony i ukryty potencjał. Być może dzięki temu i pracy nad samym sobą, łatwiej będzie nam uwierzyć we własne możliwości i dojść do sukcesu. Możliwe że za parę lat każdy człowiek będzie miał swojego osobistego przewodnika, który będzie motywował i wspierał w dążeniu do upragnionego celu.

Share