Uczucie zazdrości zna każdy z nas, bo każdy się z nią spotkał. Często nie mamy zupełnie wpływu na jej wystąpienie i nie wiemy jak sobie z nią radzić. W zależności od tego na jakim etapie swojego życia jesteśmy zazdrościmy czego innego i inaczej sobie z tym radzimy.
Porównywanie główną przyczyną zazdrości
Główną przyczyną zazdrości jest porównywanie siebie do innych. Porównujemy to czego nie mamy, gdzie nie jesteśmy, czego nie zrobiliśmy i jacy nie jesteśmy. Wiadomo, każdy z nas chce być lepszy, mieć czegoś więcej lub częściej. Zaprowadziła nas to tego między innymi pogoń za pieniądzem, ale nie tylko to. Zazdrościmy komuś jego statusu majątkowego, ale nawet tego jakie są jego dzieci i jakie ma poważanie w pracy. Zaczynamy zadawać sobie pytania dlaczego on czy ona mają lepiej. Takie myślenie to błędne koło i nie prowadzi do żadnych produktywnych rozwiązań. Warto poznać przyczyny zazdrości, aby wiedzieć jak z nimi walczyć.
O co jesteśmy zazdrośni
Dzieci w szkole zazdroszczą sobie lepszych piórników, plecaków lub zeszytów. Pytają “Mamo dlaczego ona ma, a ja nie?”. Prowadzi to do rywalizacji wśród uczniów i ich rodziców, bo przecież chcemy, aby nasza pociecha czuła się wyjątkowo i niczego jej do szczęścia nie zabrakło. W tym wszystkim trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek i umieć postawić granicę. Dzieci trzeba uczyć pokory i szanowania tego, co się posiada. Nowe nie znaczy lepsze i im szybciej dziecko to zrozumie, tym lepiej. Z czasem dzieci zaczynają sobie zazdrościć ocen. Wiedzą już wtedy, że wynik sprawdzianu czy kartkówki tak naprawdę zależy tylko od nich i pozytywnie motywuje do nauki. Widoczne rezultaty i pochwała ze strony nauczycieli działa pozytywnie na dziecko. Można więc powiedzieć, że w tym przypadku uczucie zazdrości jest korzystną emocją, ale niestety zdarza się to rzadko. W pracy zazdrościmy innym wynagrodzenia, zajmowanego stanowiska i poważania. Najczęściej tak jest, kiedy wiemy, że druga osoba jest w takim samym punkcie kariery jak my, a ma więcej w portfelu i jeździ lepszym autem. Taka zazdrość może prowadzić do agresji i zmiany nastawienia do drugiego człowieka, chociaż tak naprawdę nic szkodliwego nam nie zrobił. Najtrudniejsza do wytłumaczenia jest jednak zazdrość wobec naszych bliskich. Kochamy ich i chcemy dla nich jak najlepiej, ale zazdrościmy im wakacji w Grecji, nowego Mercedesa w garażu i trójki grzecznych dzieci. Zazdrościmy, bo sami chcielibyśmy być tacy jak oni, ale albo się boimy, albo jest to poza naszym finansowym zasięgiem. Też chcielibyśmy spędzić wakacje za granicą, ale panicznie boimy się latać. Może warto wybrać się po prostu na wycieczkę samochodem i nie pozwolić, aby ograniczał nas strach. Zazdrościmy przyjaciółce rodziny i tego, że co weekend wychodzą z mężem do restauracji, a same jesteśmy samotnymi singielkami z kotem na kanapie. Ale może przyjaciółka ma kompleksy na punkcie swoich ud, walczy z ciągłą migreną lub mąż ją zdradza. Wiele rzeczy nie jest dostępnych dla naszych oczu i uszu, a nakręcamy się w niezdrową spiralę zazdrości, bo nie jesteśmy do końca doinformowani. Jak więc racjonalnie myśleć i sprawdzić, żeby nasze relacje z bliskimi zostały niezakłócone?
Jak radzić sobie z uczuciem zazdrości
Walcząc z uczuciem zazdrości przede wszystkim przestań porównywać się z innymi. Spróbuj się pogodzić z tym, że zawsze znajdzie się osoba atrakcyjniejsza od Ciebie i z grubszym portfelem. Są w życiu sprawy, na które nie mamy wpływu, ale charakteryzuje nas cała masa innych zalet. Może jesteś wspaniała mamą i Twoje dzieci są szczęśliwe, może masz świetną zdolność ogarniania porządku w domu z jednoczesnym poświęceniem czasu dla siebie, a inni kompletnie nie radzą sobie z zachowaniem balansu między pracą a życiem domowym. Ważne jest, żeby żyć swoim życiem, a nie życiem swoich krewnych i znajomych, zwłaszcza w dobie mediów społecznościowych, kiedy to co widoczne na zdjęciach zazwyczaj nie jest efektem spontaniczności. Pomoże Ci w tym znalezienie pasji, która zajmie myśli zamiast tkwienia w życiu innych. Wbrew pozorom samokrytyka oraz zachowanie obiektywności jest kluczem do sukcesu. Może też jesteś w stanie zarabiać więcej, ale po prostu brakuje Ci kwalifikacji. Porozmawiaj z szefem i znajdź rozwiązanie, dzięki temu postawisz sobie jasny cel, którego osiągnięcie pozwoli Ci na podniesienie swoich kompetencji. Doceniaj, to co masz, bo inni może zazdroszczą tego Tobie.
Pamiętaj, że każdy ma problemy i każdy zmaga się z uczuciem zazdrości. Zdrowy balans w życiu i pamiętanie o swoich osiągnięciach jest lekiem na złe emocje. Nie porównuj się z innymi, bo każdy jest inny, a także ma inne predyspozycje, czy to finansowe czy też anatomiczne. Pamiętaj o sobie i samokontroli, bo jesteś wartościowym człowiekiem.