Wielkimi krokami zbliża się koniec roku, czas podsumowań, wiążący się również z powracającym niezadowoleniem i pytaniem – dlaczego nie udało mi się osiągnąć upragnionych celów? Zamiast się załamywać, lepiej poszukaj podstawowych przyczyn swojego niepowodzenia, którymi niejednokrotnie są brak motywacji i systematyczności oraz przytłoczenie ilością postanowień. Które marzenia powinieneś spełniać jako pierwsze, realizacja jakich planów jest dla Ciebie naprawdę istotna?
Więcej nie znaczy lepiej
Ta złota zasada charakterystyczna dla głównych założeń minimalizmu, znajduje również zastosowanie w sferze marzeń i ich odzwierciedlania w planach. Zapewne często nie zdajesz sobie sprawy z tego, że nadmierna liczba wymyślonych postanowień w konsekwencji znacznie utrudnia ich wykonanie w praktyce. Regularne treningi na siłowni, wyjścia do kina, podróż do Afryki to tylko początek listy marzeń, od samego początku przytłaczającej kolosalnymi rozmiarami. Efekt pozostaje natomiast niezwykle mierny – nie wiemy bowiem od czego zacząć, co wybrać najpierw, jakie kroki podjąć, aby osiągnąć cel. Pojawiająca się wówczas frustracja jeszcze bardziej zniechęca Cię do działania, a także wyraźnie pogarsza Twój nastrój. W jaki sposób marzyć i robić to z sensem? Przede wszystkim, zanim zrzucisz na siebie stos różnego typu niespełnionych ambicji, zastanów się, które z nich są dla Ciebie naprawdę istotne? Wybierz cele możliwe do realizacji w najbliższym czasie, postaw na konkrety i nie pozwól się rozproszyć – „jeśli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz także tego dokonać”.
Szczerość i systematyczność w spełnianiu marzeń
Jeśli chcesz, by lista Twoich największych marzeń stopniowo stawała się listą wypełnioną osiągniętymi celami, działaj do skutku i nie zniechęcaj się. Realizacja planów nie bierze się z niczego, za każdym razem wymaga zaangażowania, przemyślenia sprawy, a co równie ważne, nieustannej konsekwencji. Nie bez znaczenia pozostaje również szczerość wobec samego siebie. Omijanie szerokim łukiem przeszkód stojących na drodze do spełnienia marzeń w ostateczności niczego nie zmieni. Podobnie zaklinanie rzeczywistości, zrzucanie winy na inne osoby lub mityczny “brak szczęścia”. Przed podjęciem decyzji o wcieleniu marzenia w życie, zastanów się, co możesz zrobić w tym momencie, systematycznie zbliżać się do celu, nie odkładać niczego na jutro, następny miesiąc lub rok.
Metoda małych kroków
Zastanawiając się nad tym, które marzenia spełniać jako pierwsze, przeanalizuj, od czego warto zacząć, aby móc podbudować swoją motywację i nauczyć się, jak efektywnie działać. Z pomocą przychodzi między innymi wykorzystywanie metody małych kroków, opierającej się na czterech podstawowych elementach: dobrym sformułowaniu marzenia, następnie znalezieniu sposobu pozwalającego je osiągnąć, przyjrzeniu się i nazwaniu możliwych przeszkód, a także stworzeniu właściwego planu. Sukcesywne stopniowanie kolejnych faz realizacji marzenia pozwala uniknąć niepotrzebnego stresu, oraz wewnętrznego poczucia pogłębiającej się demotywacji. Oprócz stosowania wskazanej metody, nie powinno się ponadto przejmować opiniami i planami innych osób z Twojego otoczenia – ich krytyka jedynie oddali Cię od wymarzonego celu.
Podczas dokonywania podsumowania roku i szukania odpowiedzi na pytanie – jak spełnić marzenia, trzeba zweryfikować, które z nich jest dla Ciebie najważniejsze, a jednocześnie możliwe do realizacji. Bez wątpienia w podjęciu konkretnych działań pomoże przygotowanie planu, uwzględniającego wykorzystanie metody małych kroków. Systematyczność i skupienie się na najważniejszych celach to prosta droga do osiągnięcia sukcesu w każdej dziedzinie.