Depresja u nastolatków, a osób dorosłych

depresja u nastolatkówDepresja jest zaburzeniem nastroju, o którym niestety wielu z nas wciąż wstydzi się mówić. Pamiętajmy jednak, że jest to niebezpieczna choroba często będąca przyczyną nawet śmierci. Może dotknąć nas niezależnie od wieku: zarówno dzieci jak i dorosłych: czym się objawia?

Depresja wśród dzieci i młodzieży

Jak wspomnieliśmy depresja jest problemem, który dotyka nas niezależnie od wieku. Jednak jej objawy u dzieci i młodzieży są niestety w wielu sytuacjach bagatelizowane i tłumaczone okresem dorastania czy też “nastoletnim buntem”. Wiele symptomów wskazanego zaburzenia nastroju jest analogicznych jak w przypadku osób dorosłych, tutaj wskażmy chociażby smutek, poczucie braku sensu, brak wiary w siebie czy ciągłe zmęczenie. Wśród młodych częściej występują zachowania autodestrukcyjne, dlatego ważna jest dokładna obserwacja naszych podopiecznych. Wśród mniej typowych objawów wskażemy też problemy z koncentracją, wielogodzinne poświęcanie się jednej czynności, jak granie cały dzień w gry komputerowe lub wpatrywanie się w telewizor, a także nadmierny apetyt. Jakie są czynniki, które mogą sprzyjać pojawieniu się depresji? Są to chociażby stresujące sytuacje życiowe, problemy szkolne, śmierć bliskiej osoby czy też nieumiejętność nawiązywania relacji z rówieśnikami. Depresja często towarzyszy też innym problemom, chociażby zaburzeniom odżywiania.

Diagnozowania depresji wśród dorosłych

Depresja jest chorobą coraz częściej występującą w krajach wysokorozwiniętych, w tym także w Polsce. Tak jak i w przypadku dzieci, wśród najpopularniejszych objawów możemy wskazać: spadek nastroju, brak odczuwania przyjemności, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia funkcji poznawczych, brak apetytu. Pojawiają się także problemy ze snem: nadmierna senność lub też kłopoty z zasypianiem. Warto zwrócić uwagę na dolegliwości cielesne towarzyszące depresji: bóle głowy, pleców, podbrzusza czy częste biegunki. Zajmijmy się jednak przez chwilę czynnikami wywołującymi omawianą chorobę, te dzielą się na biologiczne, jak chociażby zaburzenia w produkcji serotoniny czy też noradrenaliny. Wśród przyczyn środowiskowych podaje się śmierć bliskiej osoby, rozwód czy poważną chorobę dotykająca nas lub osoby z naszego otoczenia. Podkreślamy, że depresja może towarzyszyć właśnie też innym problemom na tle zdrowotnym, na przykład cukrzycy, chorobie wieńcowej, nowotworom czy chorobie Parkinsona.

Daj sobie pomóc!

Przy leczeniu depresji zarówno u osób dorosłych jak i dzieci konieczne jest wsparcie specjalisty. Walką z chorobami psychicznymi wśród najmłodszych zajmuje się psychiatra dziecięcy, który często w celu postawienia diagnozy rozmawia ze swoim pacjentem, jak i też z jego opiekunami. Niezależnie od wieku wdrażana jest terapia: jednak w przypadku młodych do tej formy pomocy zaangażowane są także często osoby z jej najbliższego środowiska: na przykład w sesjach z terapeutą mogą brać udział też rodzice. Istotna jest niewątpliwie tutaj rola farmakoterapii, szczególnie na początku leczenia – podkreślmy, że leki stosuje niezależnie od wieku.

Pamiętajmy, że depresja jest bardzo istotnym problemem, którego nie należy bagatelizować. Jeśli zauważymy u siebie lub naszych najbliższych pierwsze objawy koniecznie należy interweniować, aby jak najszybciej wdrożyć leczenie.

Share