Ataki paniki – jak sobie poradzić?

Miewasz momenty, podczas których nie możesz się na niczym skupić, a towarzyszy temu hiperwentylacja? A może lęk paraliżuje Cię do tego stopnia, że pojawiają się mroczki przed oczami, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej lub nasilone poty? Tego typu objawy mogą sugerować, że przeżywasz właśnie atak paniki.

Jakie są objawy ataków paniki?

Ataki paniki to nic innego, jak nagłe, niekontrolowane stany lękowe trwające od kilku minut do maksymalnie dwóch godzin. Wynikają z pojawienia się przytłaczającego uczucia niepokoju, które przeradza się w obawę o własne życie lub zdrowie – osoba, która ma z tym do czynienia odczuwa tak silny lęk, że jej myśli skupiają się wyłącznie na nim. W związku z takim samopoczuciem, pojawiają się trudności z oddychaniem, które bardzo często przeradzają się w hiperwentylację. To z kolei skutkuje pojawieniem się przejściowych problemów z widzeniem, znanych pod nazwą mroczków przed oczami. Podczas ataku paniki bardzo często można poczuć ucisk w klatce piersiowej, zawroty głowy, a nawet odczuwać drżenie całego ciała lub określonej grupy mięśni. Osoby, które przeżyły już atak paniki bardzo często mówią również o nagłym uczuciu gorąca, biegunce i nadmiernym poceniu się. Świadkowie takich sytuacji mogą zauważyć również bladość skóry oraz omdlewanie.

Przyczyny pojawiania się ataków paniki

Bardzo często pojawia się pytanie: dlaczego ataki paniki w ogóle występują? Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Obok depresji jest to najczęściej występujące zaburzenie emocjonalne – z ich powodu cierpi około 9% społeczeństwa, a u każdej z tych osób przyczyna może być nieco inna. Stany lękowe mogą być spowodowane czynnikami emocjonalnymi lub środowiskowymi. Bardzo często są związane z negatywnymi, traumatycznymi wydarzeniami z przeszłości, takimi jak rozwód, zdrada, przewlekły stres, czy utrata kogoś bardzo bliskiego. Eksperci wyróżniają jednak trzy główne przyczyny, które bezpośrednio mogą wywołać atak paniki. Są to: negatywne skojarzenia, katastroficzne myślenie i automatyczne myśli dotyczące śmierci.

Co robić podczas ataku paniki i jak sobie z nim poradzić?

Ataki paniki, choć są zjawiskiem nagłym i silnym, mogą zostać przezwyciężone lub w jakimś stopniu opanowane. Terapeuci polecają stosowanie technik relaksacyjnych opierających się na świadomym oddychaniu, powolnym liczeniu do dziesięciu i zastosowaniu wizualizacji. Radzenie sobie ze stanami lękowymi często opiera się na zamykaniu oczu i wyobrażaniu sobie siebie w sytuacji bezpiecznej. Warto w takiej sytuacji usiąść lub położyć się i choć przez chwilę odpocząć. Nieocenione może okazać się również wsparcie osób bliskich i skorzystanie z fachowej pomocy specjalisty – tego typu spotkania mogą zredukować częstotliwość występowania ataków. Co jednak zrobić, gdy jest się świadkiem takiej sytuacji? Należy przede wszystkim zachować spokój i spróbować jak najszybciej przekierować myśli osoby chorej na inne tory. Niekiedy pomocna jest zwykła, krótka rozmowa o bieżących kwestiach, na przykład o dniu tygodnia. Ważne jest, by parametry życiowe wróciły do normy możliwie jak najszybciej.

Stany lękowe są o tyle trudną przypadłością, że nie można ich kontrolować – nagłe przerażenie uniemożliwia racjonalne myślenie, a w efekcie pojawiają się faktyczne, niepokojące objawy. Jeśli czujesz, że ataki paniki mogą dotyczyć właśnie Ciebie, udaj się na psychoterapię.

Share