Instagram, Facebook, TikTok… Niezależnie od wieku, większość z nas przynajmniej słyszała o tych lubianych aplikacjach. Social media od lat cieszą się dużą popularnością zarówno wśród młodszych, jak i starszych. Stały się nieodłączną częścią naszego życia, przestrzenią, w której z chęcią dokumentujemy naszą codzienność. Jaki może to mieć na nas wpływ? Dowiedz się więcej!
Wpływ na zdrowie fizyczne
Mimo że media społecznościowe to przestrzeń znajdująca się w Internecie, ich działanie przekłada się bezpośrednio na nasze życie. Jednym z istotnych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, jest zdrowie fizyczne. Przeglądanie social mediów stało się ulubionym zajęciem wielu osób. Nie wszyscy wykonują to zadanie w dobry sposób – często social media to coś, czemu poświęcają mnóstwo godzin, tym samym narażając inne sfery życia. Takie użytkowanie mediów społecznościowych może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Brak ruchu i siedzący tryb życia spowoduje, że pogorszy się nasza kondycja, a do tego zwiększy się ryzyko nadwagi. Długotrwałe korzystanie z telefonu odczują również nasze oczy – może pojawić się łzawienie, pieczenie czy inne nieprzyjemne dolegliwości. Warto też wspomnieć o treściach, jakie ukazywane są w social mediach. Często się zdarza, że cieszące się tam największą popularnością osoby nie mają żadnych niedoskonałości – ich ciało, cera czy włosy są idealne, a dbanie o te rzeczy wydaje się przychodzić im z łatwością. To może doprowadzić do tego, że jako obserwatorzy ich materiałów, będziemy czuli się gorsi. W najgorszych przypadkach poskutkuje to brakiem akceptacji własnego wyglądu oraz zaburzonym postrzeganiem przez nas naszego ciała.
Wpływ na zdrowie psychiczne
Wiemy już, jak działają na nas social media w przypadku zdrowia fizycznego. Jak jednak jest z naszym psychicznym samopoczuciem? Tutaj ich wpływ również jest znaczący. Użytkowanie mediów społecznościowych może poważnie pogorszyć nasze samopoczucie. Wynika to z tego, że w internecie wiele użytkowników udostępnia jedynie sukcesy i pozytywne momenty ze swojego życia. Istnieje szansa, że oglądając te treści, zaczniemy porównywać się do innych – a stąd już bliska droga do obniżenia poczucia własnej wartości. Social media często wiążą się również z pojawieniem się dużego niepokoju. Nowoczesne technologie umożliwiają nam wiedzę na temat tego, co aktualnie robią nasi bliscy. Jeśli w danym momencie nie mamy możliwości sprawdzenia ich relacji, czujemy się nieswojo. Wzbudza w nas to silny lęk i dyskomfort, który może znacząco obniżyć nasz komfort życia. Mimo że media społecznościowe sprawiają, że możemy skontaktować się z osobami znajdującymi się tysiące kilometrów dalej, często są źródłem poczucia osamotnienia. Powodem jest fakt, że większość rzeczywistych relacji przeniosła się do internetu, gdzie porozumiewamy się głównie za pomocą komunikatorów. To często jednak nie wystarczy – brakuje nam zwykłego kontaktu z drugim człowiekiem.
Jeśli zauważymy, że social media odcisnęły na nas swoje piętno, nie bójmy się czegoś z tym zrobić. Nie można zaprzeczyć, że za dużą część nowoczesnego świata odpowiedzialny jest internet. To jednak nie powinno powstrzymać nas przed wprowadzeniem zmian w naszym własnym życiu – nawet małe kroki mogą dużo zmienić. Postawmy na zdrowe użytkowanie z sieci, zachowajmy higienę korzystania ze smartfona, a w razie potrzeby skontaktujmy się z psychologiem, który zaoferuje nam wsparcie.
Social media odgrywają istotną rolę w naszym życiu. Możemy przez nie dzielić się szczegółami z naszego życia, kontaktować się z innymi czy czerpać rozrywkę. Mimo że te aspekty wydają się pozytywne, należy pamiętać, że media społecznościowe też mają negatywną stronę. Wpływ social mediów na umysł jest znaczący, dlatego tak ważne jest, aby mądrze z nich korzystać!