ChAD – na czym polega choroba afektywna dwubiegunowa?

ChAD - na czym polega choroba afektywna dwubiegunowaChoroba afektywna dwubiegunowa polega przede wszystkim na cyklicznych zaburzeniach nastroju. Fazy depresyjne i maniakalne (lub hipomaniakalne) nawracają z różną częstotliwością, a czasem przeplatają się z okresem remisji. Na czym dokładnie polega choroba afektywna dwubiegunowa? Czy można ją wyleczyć?

Czym jest choroba afektywna dwubiegunowa?

Choroba afektywna dwubiegunowa to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się naprzemienny występowaniem epizodów depresyjnych i maniakalnych bądź hipomaniakalnych. Niektórzy pacjenci zgłaszają też epizody mieszane. Pomiędzy nimi, mają miejsce okresy remisji, podczas których objawy nie występują, lub pojawiają się jedynie w niewielkim nasileniu. Największy problem związany z ChAD dotyczy diagnostyki. Jest to jedna z chorób, które są rozpoznawane nawet kilkanaście lat po pierwszym epizodzie doświadczonym przez pacjenta! Niestety, na skuteczność leczenia wpływa m.in. właśnie szybkie postawienie diagnozy i dopasowanie leczenia do sytuacji konkretnego pacjenta. Dlatego bardzo ważne jest to, aby popularyzować informacje o objawach choroby afektywnej dwubiegunowej. Kłopoty wynikają głównie z tego, że pacjenci nie zgłaszają lekarzom objawów manii i hipomanii. Coraz więcej osób pojawia się w gabinetach psychiatrów, odczuwając objawy depresyjne. Jednak nie dostrzegają nic niepokojącego w nadmiernie podwyższonym nastroju. 

Charakterystyczne objawy ChAD

Charakterystyczne objawy ChAD można podzielić na 4 grupy:

  • epizody depresyjne – podczas nich pacjent odczuwa zmęczenie, nie potrafi podejmować decyzji, jest rozdrażniony, pesymistycznie pojmuje przyszłość, teraźniejszość i przeszłość oraz ma niskie poczucie własnej wartości. Mogą wystąpić też myśli samobójcze; 
  • epizody maniakalne –  podczas manii pacjenci podejmują intensywne, nierozsądne decyzje, narzucają innym własną wolę, często mówią, szybko wpadając w słowotok. Epizody maniakalne charakteryzują się zwiększeniem aktywności seksualnej, częstszymi zachowaniami autoagresywnymi i tendencją do przyjmowania substancji psychoaktywnych; 
  • epizody hipomaniakalne – ich objawy są podobne do epizodów maniakalnych, jednak mają mniejsze nasilenie. Tym samym, jeszcze trudniej je zdiagnozować; 
  • epizody mieszane – jednocześnie występują zarówno objawy manii, jak i depresji. Osoby zmagające się z tymi objawami potrzebują nieustannej obserwacji i opieki pod kątem tendencji samobójczych. 

Przyczyny choroby. Czy ChAD można wyleczyć?

Choroba afektywna dwubiegunowa może być wywołana zarówno przez czynniki psychologiczne, społeczne i środowiskowe, jak  i biologiczne. Bez względu na przyczynę zachorowania, niemożliwe jest całkowite wyleczenie tego zaburzenia. Po zaobserwowaniu objawów ChAD u siebie lub bliskiej osoby, warto niezwłocznie udać się do psychiatry w celu wykluczenia lub potwierdzenia podejrzeń. Wykwalifikowany psychiatra we współpracy z psychoterapeutą jest w stanie dobrać farmakoterapię, która umożliwi pacjentowi komfortowe, zorganizowane życie. 

ChAD to poważne i niebezpieczne zaburzenie psychiczne, które często wiąże się z silnymi tendencjami samobójczymi. Chorobę ciężko prawidłowo zdiagnozować – w tym celu niezbędne jest przeprowadzenie wnikliwego wywiadu z chorą osobą przez doświadczonego lekarza psychiatrę.

Share