5 elementów dobrego życia, czyli model PERMA

Model PERMA

Dobre życie kojarzy się każdemu ze szczęściem i własnym poczuciem spełnienia. Mimo wszystko, wiele osób nie potrafi odnaleźć w sobie odpowiedniej dawki motywacji, szybko tracą zapał i często dochodzą do błędnego wniosku, że prawdopodobnie nie zasługują na dobre życie. Brzmi znajomo? Odmień swoje życie modelem PERMA.

Co to jest model PERMA?

PERMA to model określający 5 elementów dobrego życia. Został on zaprojektowany przez Martina Seligmana, który nazywany jest ojcem psychologii pozytywnej. Uważa on, że jego pięć elementów pozwoli ludziom uzyskać poczucie spełnienia i szczęścia, którym będą w stanie zarażać innych. Nazwa, która została nadana temu modelowi to akronim tychże pięciu czynników w języku angielskim: Positive emotions (pozytywne emocje), Engagement (zaangażowanie), Relationships (relacje z ludźmi), Meaning (poczucie sensu) oraz Accomplishment (osiągnięcia). Jednak odpowiedź na pytanie na czym polega model PERMA skrywa rozwinięcie każdego z elementów.

Podstawowe elementy modelu PERMA

Najbardziej oczywistym czynnikiem dobrego życia według modelu PERMA są oczywiście “positive emotions”, czyli pozytywne emocje. Polega to nie tylko na uśmiechaniu się w każdej odpowiedniej do tego sytuacji, ale na pozytywnym nastawieniu do wszystkiego. Rozwija to kreatywność oraz pobudza do podejmowania większej ilości wyzwań w życiu, które czynią je dużo ciekawszym. Mobilizując się pozytywnymi myślami jesteśmy w stanie przekroczyć granice, które wyznacza nasza psychika. Satysfakcja z wykonywania wielu trudnych zadań jest także zdecydowanie większa niż z wypełniania typowych, codziennych zadań, do których zdążyliśmy przywyknąć.

Martin Seligman jako kolejny ważny element szczęśliwego życia uznał engagement, czyli zaangażowanie. Polega to na tym, aby oddać się w stu procentach rzeczy, która odpowiadać będzie naszym zainteresowaniom i umiejętnościom. Jak wiadomo, każdy oczekuje od życia czegoś innego. Niektórzy będą czerpać największą przyjemność z fotografii, inni z prowadzenia własnego biznesu, nauczania czy uprawiania sportu. Oddając temu całe swoje życie, jesteśmy w stanie osiągnąć szczęście, a obracając to w sposób zarobku sprawimy, że praca już nigdy nie będzie kojarzyła się z nieprzyjemnym miejscem.

Relationships, czyli relacje, to kolejny istotny element szczęśliwego życia. Jak wiadomo ludzie to zwierzęta społeczne, silnie stadne. Czerpiemy siłę i motywację od otaczających nas ludzi. Dbanie o nich, a także budowanie stabilnych relacji z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Nawet jeżeli doba jest za krótka przy natłoku pracy, warto znaleźć chociaż kilka minut na krótką rozmowę telefoniczną. Istotne jest, aby starać się o pozytywne kontakty nie tylko wtedy, gdy coś się psuje, ale także na co dzień.

Meaning, czyli poczucie sensu, to element polegający na odnalezieniu w sobie życiowej misji, która nie tyczy się tylko nas i naszej przyjemności. Może być to religia, rodzicielstwo czy powołanie do pracy. Istotne jest, aby odnaleźć sens życia, dzięki któremu odpowiedzieć będzie można na pytanie “dlaczego właściwie żyję?”. Zapewnia to szczęście i docenienie każdej chwili, którą spędzić można w gronie najbliższych czy wykonując zadania w swojej pracy. Zwiększa to efektywność oraz mobilizację do podejmowania działań.

Accomplishment to po polsku osiągnięcia. Jak wiadomo, spełniający się człowiek, to szczęśliwy człowiek. Wszelkiego rodzaju nagrody i osiąganie wyznaczonego celu są idealnym potwierdzeniem, że to co robimy ma sens. Martin Seligman uważa, że najważniejsze jest jego posiadanie. Można wyznaczyć wiele małych celów, których czas realizacji będzie optymalnie krótki. Przykładem jest zrzucenie dwóch kilogramów, przemeblowanie w mieszkaniu, zorganizowanie kolacji dla najbliższych znajomych, czy zadzwonienie do każdego członka rodziny. Tak samo ważne jest stworzenie planu długoterminowego z wyznaczonymi etapami, jak zarobienie pierwszego miliona, wybudowanie domu czy założenie rodziny. Każdy dzień, który przybliży nas do celu będzie źródłem nieocenionego szczęścia.

Psychologia pozytywna – dla kogo jest?

Psychologia pozytywna może być stosowana przez wszystkich. Pięć elementów modelu PERMA, w których znajduje się między innymi docenianie najbliższych, skupianie się na wypełnianiu własnych założeń i pozytywne nastawienie, może wprowadzić do swojego życia uczeń podstawówki, student, osoba w średnim bądź starszym wieku. Jest to niezwykle proste, a zapewnia stuprocentowe efekty wzrostu radości z życia.

Aby poprawić swoje życie zawodowe i towarzyskie, a także osiągnąć wysoki poziom samozadowolenia, tak naprawdę nie trzeba wiele. Wystarczy zastosować zasadę pozytywnego myślenia, a model PERMA to idealny przykład. Najważniejsze jest w życiu działanie zgodnie ze sobą i swoimi marzeniami. Trzeba pamiętać, że definicja szczęścia dla każdego może oznaczać zupełnie przeciwne rzeczy, dlatego warto świadomie podążać własną ścieżką.

Share