5 kroków do większej pewności siebie – jak zacząć się doceniać?

Pewność siebieOsoby pewne siebie są postrzegane przez innych przeważnie jako przebojowe, sprawcze, “ludzie sukcesu” i tym podobne. Jaki jest ich sekret? Pewność siebie to najprościej wiara w siebie i swoje możliwości. Ten znany wszystkim frazes kryje w sobie coś, co dla niektórych wydaje się być stanem nieosiągalnym. Osiągnięcie tego wymaga wiele pracy nad sobą – warto zacząć od drobnych kroków, które staną się dobrym punktem wyjścia do pracy nad własną pewnością.

Spójrz na swoje dotychczasowe osiągnięcia i talenty

Pomyśl o wszystkim, co sprawia że odczuwasz dumę z samego siebie. To może być cokolwiek: najlepsza ocena z egzaminu, zdobycie prawa jazdy, wyćwiczenie nowej umiejętności, nawet tak banalnej jak ugotowanie nowej zupy. Najlepiej wszystkie Twoje myśli spisać w formie listy. Może być ona naprawdę długa, nie ograniczaj się! Warto zachować tę kartkę i przypominać sobie o swoich osiągnięciach jak tylko poczujesz się źle i bezwartościowo. Pomyśl teraz w czym jesteś dobry? Jakie są Twoje talenty i mocne strony? To także warto spisać! Świetnym rozwiązaniem jest również spytanie o to rodziny, przyjaciół a nawet znajomych z pracy. Mogą oni dostrzegać w Tobie zalety, których Ty sam nie widzisz. Pamiętaj, że to są Twoje osiągnięcia i nie próbuj porównywać ich z innymi ludźmi.

Ustal własne cele

Spisz także drobne cele, które powoli możesz spełniać. Co spisać? Wszystko! Na przykład to, że chcesz się nauczyć piec to trudne ciasto, którego przepis widziałeś w Internecie. Odhaczanie zrobionych punktów z listy daje poczucie satysfakcji i sprawczości. A poza tym ciasto sprawi radość nie tylko Tobie ale również bliskim! To świetna okazja do spotkania. 🙂 Jednym z celów może być również znalezienie hobby – to może być cokolwiek, co sprawia Ci radość i podczas czego zapominasz o całym świecie: fotografia, robótki ręczne, sport, gotowanie, czytanie literatury… Być może nawet uda Ci się w ten sposób znaleźć dodatkową pracę, która przyniesie Ci wiele radości i satysfakcji.

Walcz ze sobą

Brzmi to dość groźnie, ale chodzi o wewnętrzną walkę ze swoimi myślami. Nie sposób osiągnąć pewności siebie jeśli w Twojej głowie cały czas się poniżasz, przekonujesz siebie, że nigdy nie będziesz wystarczająco dobry, szybki, wydajny… Zmień sposób narracji w Twojej głowie! Zamiast krytyki – chwal się za drobne osiągnięcia. Zacznij traktować siebie w taki sposób, jakbyś był swoim najlepszym przyjacielem. I spróbuj sobie odpuścić krytykę… być może stawiasz sobie zbyt wielkie wymagania, których wiesz, że nie spełnisz? Lepiej wybrać drobne cele tak jak to było wspomniane wcześniej. Im więcej sukcesów, tym większa wiara we własne możliwości.

Praca nad samym sobą przynosi wiele korzyści i rozwija nas wewnętrznie. Warto pamiętać, że budowanie pewności siebie to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Nie ma złotego środka, który działa błyskawicznie. W sytuacji, kiedy naprawdę nie możemy osiągnąć pewności siebie i czujemy się z tym źle, warto wybrać się do specjalisty – może być nim psycholog lub coach. Oni, dzięki swojemu doświadczeniu, na pewno nam pomogą. Trzeba się przygotować na to, że wymaga to czasu…

Share