5 zasad dobrych relacji w miejscu pracy

praca

Praca jest miejscem, w którym spędza się większość dnia. Dla wielu to nie tylko źródło zarobku, ale także pole do samorealizacji. Warto jednak pamiętać, że nikt nie jest samotną wyspą, a zespół tworzą ludzie, którzy są indywidualnymi jednostkami, mają swoje pragnienia i potrzeby. Jak zatem dbać o utrzymanie jak najlepszych relacji, a co za tym idzie – dużego komfortu pracy?

Poznajmy się!

Trudno jest współpracować, gdy tak naprawdę nie wie się, kto siedzi po drugiej stronie biurka. Dlatego tak ważną rolę odgrywają spotkania integracyjne, z czego na szczęście zdaje sobie sprawę coraz więcej osób. Zazwyczaj wystarczy wybrać się razem do pubu, porozmawiać na neutralnym gruncie i chociaż przez chwilę zajmować się czymś innym niż sprawami zawodowymi. Wspólnie spędzony wieczór pozwoli na poznanie zainteresowań i pasji współpracowników, a także ich osobowości. Kto wie, może koleżanka z pokoju obok także jest amatorką jazdy na rowerze?

Jak dobrze być sobą!

Zawsze należy pamiętać o tym, że ludzie są naprawdę różni, chociaż w pracy mogą przyjmować pewne maski. Oczywiście nie ma przyzwolenia na to, aby we firmie zachowywać się tak samo swobodnie jak w domu, jednak dobrze mieć poczucie bycia akceptowanym. Wskazane jest jednak pamiętać o granicach dobrego smaku. Tak samo znaczące jest okazywanie szacunku współpracownikom i nie ocenianie kogoś ze względu na to, że na przykład nieco inaczej się ubiera. Są pewne cechy, które wyróżniają daną osobę z tłumu, ale wcale nie muszą negatywnie wpływać na wykonywaną przez nią pracę.

Gra w otwarte karty

Konflikty to coś, czego trudno uniknąć, nawet w najbardziej zgranej drużynie. Jak sobie jednak z nimi radzić? Czy można zapobiegać ich powstawaniu? Podstawą jest rozmowa – coś, co może się wydawać banalne, jednak bardzo dużo znaczy. Po prostu czasem powinno się powiedzieć o swoich wątpliwościach, wyrazić konstruktywną krytykę, jednak taktownie jest zrobić to bez podnoszenia głosu. Istotne jest to, aby zaproponować własne rozwiązanie i być gotowym na merytoryczną dyskusję. Warto słuchać drugiej strony i wspólnie wypracować konsensus. Takie działania z całą pewnością przyniosą pozytywny skutek.

Pomocne ramię

Niestety wiele osób w swoich współpracownikach widzi konkurencję i za wszelką cenę stara się być najlepszym. Trudno o pozytywną atmosferę, gdy koledzy tylko czekają aż komuś powinie się noga. Stres wynikający z obawy przed wykluczeniem z całą pewnością nie jest czynnikiem mobilizującym do dalszej pracy. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wspólne rozwiązywanie problemów i okazywanie wsparcia, gdy ktoś sobie nie radzi. Wówczas czuje się bezpiecznie i ma pewność, że w razie potrzeby może liczyć na kolegę lub koleżankę z firmy.

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Jeżeli jest się zespołem, trzeba wyłączyć myślenie wyłącznie o sobie. Stosowanie się do maksymy Aleksandra Dumasa z Trzech muszkieterów: “Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” oznacza po prostu umiejętność brania odpowiedzialności za wspólne dzieło i dążenie do jego jak najdoskonalszej realizacji. Oczywiście, aby drużyna pracowała najlepiej jak jest to możliwe, ważne jest budowanie pozytywnych relacji, wzajemne wsparcie i tolerancja. Opłaca się także pamiętać, że jeśli nie będzie się starało – stracą na tym wszyscy.

Dobre stosunki ze znajomymi z pracy z całą pewnością przyniosą wiele korzyści. Po pierwsze sprawią, że z uśmiechem będzie się przychodziło do miejsca, w którym spędza się większość dnia, do osób, które darzy się sympatią. Ponadto zgrany zespół to efektywny zespół, co z pewnością okaże się dużym plusem także dla firmy.

Share