ADHD u dorosłych to zaburzenie neurorozwojowe. Obecny stan wiedzy pozwala jednoznacznie stwierdzić, że problem ten może być zdiagnozowany w każdym wieku — nie tylko w dzieciństwie, jak miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Warto wiedzieć, że ADHD u dorosłych jest jednak złożone, a nietypowe symptomy sprawiają, że proces diagnostyczny często stanowi duże wyzwanie. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat ADHD w życiu dorosłym i podpowiadamy, jak psycholog w Poznaniu może pomóc osobom nieneurotypowym.
ADHD u dorosłych — główne objawy
ADHD u dorosłych charakteryzuje się złożonymi objawami, które mogą znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie, relacje międzyludzkie oraz wydajność zawodową. Jednym z głównych wyzwań są problemy z koncentracją, utrudniające skupienie uwagi na dłuższych zadaniach oraz prowadzące do częstego rozpraszania się. Osoby zmagające się z tym zaburzeniem mogą też doświadczać impulsywności i często pochopnie podejmują decyzje.
Kolejnym objawem jest nadpobudliwość, manifestująca się wewnętrznym niepokojem, a czasem też potrzebą ciągłego ruchu. Charakterystyczne są też problemy z planowaniem i organizacją czasu. Na szczęście natężenie i uciążliwość wskazanych objawów można złagodzić, korzystając z pomocy psychologicznej.
Diagnostyka ADHD u dorosłych
Jak psycholog w Poznaniu przeprowadza diagnozę ADHD u dorosłych? Konieczne jest tu zastosowanie wielu narzędzi. Podstawę stanowi wywiad kliniczny, w którym specjalista bada historię życia pacjenta oraz trudności, jakie napotyka w codziennym funkcjonowaniu. Często stosowane są na tym etapie różne kwestionariusze i listy kontrolne – np. DIVA-5. Dzięki nim możliwe jest dokonanie precyzyjnej oceny nasilenia objawów.
Postawienie diagnozy ma miejsce wówczas, gdy pacjent spełnia kryteria określone w oficjalnych klasyfikacjach, takich jak DSM-5 czy ICD-10. Warto podkreślić, że cały proces powinien być przeprowadzony z najwyższą starannością. Stanowi bowiem podstawę do otrzymania pomocy psychologicznej i podwyższenia jakości codziennego funkcjonowania w dalszym życiu.
Pomoc psychologiczna w ADHD
Leczenie ADHD u dorosłych zazwyczaj stanowi połączenie różnych podejść terapeutycznych.
- Psychoterapia – to podstawa leczenia. Szczególnie ceniona jest terapia poznawczo-behawioralna.
- Farmakoterapia – czasem zdarza się, że psycholog w Poznaniu zaleci konsultację z lekarzem psychiatrą, a ten zdecyduje się na przepisanie leków. Często stosowane są takie preparaty, jak metylofenidat czy atomoksetyna.
- Psychoedukacja – wsparcie poprzez edukację na temat ADHD pozwala lepiej zrozumieć naturę zaburzenia, co pomaga w wypracowaniu strategii radzenia sobie z trudnościami.
ADHD u dorosłych to złożone schorzenie. Jeśli zauważasz u siebie objawy, warto zgłosić się do specjalisty. Trafna diagnoza i odpowiednia pomoc psychologiczna mogą zmienić sposób codziennego funkcjonowania, poprawiając jakość życia oraz wspierając rozwój osobisty i zawodowy.