W dzisiejszych czasach należy szczególnie zadbać o zdrowie psychiczne. Jesteśmy zewsząd atakowani przez wiele bodźców i stresujących sytuacji. Jeśli mamy problemy z radzeniem sobie z tym, dobrym rozwiązaniem może okazać się psychoterapia.
Czym jest psychoterapia?
Psychoterapia to metoda leczenia zaburzeń i dysfunkcji, która zaczęła rozwijać się na początku XX wieku. Za jej twórcę uważa się Zygmunta Freuda. Obecnie jest powszechnie stosowana i stanowi jeden z najpopularniejszych sposobów leczenia. Na psychoterapię składają się różne techniki – na przykład psychoterapia indywidualna, grupowa lub terapia rodzinna.
Kiedy zdecydować się na psychoterapię?
Nie istnieją wymogi, które trzeba spełnić, aby pójść na psychoterapię. Możemy zdecydować się na nią w każdej chwili, w której czujemy, że potrzebujemy zadbać o swoje zdrowie psychiczne. W przypadku gorszego samopoczucia, zaniżonej pewności siebie, natłoku problemów – psychoterapia okaże się wielką pomocą.
Szczególnie przydatna będzie dla osób, u których stwierdzono konkretne przypadki, takie jak depresja, zaburzenia lękowe czy nerwica. Psychoterapia pozwoli na złagodzenie objaw lub całkowite uleczenie tych chorób. Co więcej, pomaga również w przezwyciężeniu traum i uporaniu się z ciężkimi doświadczeniami. Jeśli przechodzimy przez ciężki czas lub mamy trudność z radzeniem sobie ze sprawami z przeszłości, wyświadczmy sobie tę przysługę i zapiszmy się na wizytę.
Co daje psychoterapia?
Psychoterapia oferuje wiele korzyści. Najbardziej kluczową sprawą wydaje się to, że pomoże nam rozliczyć się z trudnymi dla nas wydarzeniami oraz złagodzi objawy danych zaburzeń. Znacząco zmniejszy poczucie lęku i pozwoli nam w końcu się zrelaksować i odetchnąć. Wizyta u psychoterapeuty doda nam otuchy i przyniesie ulgę dzięki możliwości porozmawiania o swoich problemach. Jeśli zmagamy się z objawami psychosomatycznymi, podczas terapii będziemy mogli się ich pozbyć.
Bez wątpienia zauważymy pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Psychoterapia umożliwia nam rozwój i wykonanie pracy nad swoją osobą. Dzięki niej zwiększymy samoświadomość i na nowo zbudujemy naszą pewność siebie. Ponadto wpłynie również na nasze relacje z innymi osobami – po przejściu psychoterapii będziemy mogli polepszyć i uzdrowić kontakt z bliskimi. Co więcej, psychoterapia to bezpieczna i nieinwazyjna metoda leczenia, ponieważ nie wymaga zażywania leków. Zalety psychoterapii są nie do opisania, dlatego nie zastanawiajmy się, czy warto iść na psychoterapię – po prostu to zróbmy! To zdecydowanie polepszy nasze funkcjonowanie.
Czego spodziewać się po wizycie u psychoterapeuty?
Psychoterapia składa się z serii regularnych spotkań z psychoterapeutą. Spotykamy się w gabinecie, który powinien być spokojną, bezpieczną przestrzenią. Należy zwrócić uwagę, aby wybrać lekarza, przy którym będziemy czuli się swobodnie i komfortowo. Nie zniechęcajmy się, jeśli na początku trafimy na kogoś nieodpowiedniego. Znalezienie właściwego lekarza, z którym nawiążemy więź, może wymagać kilku prób. Sposób pracy psychoterapeuty musi do nas pasować. Pamiętajmy jednak, że istotne jest również nasze własne podejście. Powinniśmy być chętni do współpracy z lekarzem, dać mu szansę i okazać zaufanie. Dzięki temu łatwiej będzie nam mówić o swoich problemach.
Nie ma wątpliwości, że psychoterapia może przynieść nam wiele korzyści. Jeśli zmagamy się z różnymi problemami, bez wątpienia warto się na nią zdecydować. Psychoterapia pomoże nam poprawić nasze samopoczucie i dowiedzieć się o sobie rzeczy, o których nie mieliśmy nawet pojęcia.