W życiu oprócz miłości najczęściej poszukujemy również wiernego i oddanego przyjaciela. Każdy z nas potrzebuje bowiem osoby będącej wsparciem w trudnych sytuacjach, powiernikiem sekretów i sympatycznym towarzyszem. Z czego budować fundament udanej przyjaźni? Co zrobić, aby ją znaleźć?
Na czym opiera się przyjaźń?
Powszechnie znane przysłowie przekonuje, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Ta ludowa mądrość niesie za sobą znacznie głębsze przesłanie, które można odnieść do realiów życia. Z całą pewnością szczera i trwała przyjaźń wymaga od obydwu stron relacji opartej na wzajemnej lojalności. Bez zaufania nie będziemy w stanie wytworzyć warunków sprzyjających śmiałej wymianie myśli i emocji. Co równie istotne, fundamentem prawdziwej przyjaźni jest także poczucie równości. Dzięki niemu autentyczna więź staje się płynna, żadna ze stron nie jest wyłącznie biorcą lub dawcą. Tego rodzaju relacja wymaga ogromnego zaangażowania, poznania się w różnych, codziennych sytuacjach oraz troski o drugą osobę.
Podstawy udanej przyjaźni
Istnieje kilka kwestii wpływających na to, że nasza przyjaźń stanie się naprawdę udana. Przede wszystkim niezwykle ważne jest utrzymywanie stałego i aktywnego kontaktu. Nie musi on polegać na codziennych spotkaniach, czy wielogodzinnych telefonach – musimy jednak w miarę często planować wspólne rozmowy lub spotkania podtrzymujące i rozwijające łączącą nas sympatię. Ponadto, powinniśmy otaczać się wzajemnie wsparciem oraz doradzać w rozwiązywaniu problemów (chodzi tutaj nie tylko o pocieszanie, lecz także o konstruktywną krytykę, czy realną pomoc). Przyjaciele powinni również starać się akceptować swoje wady, rozumieć je, a zarazem motywować się do działania i zmian na lepsze. W tym wszystkim niezbędnym elementem jest dyskrecja, szacunek wobec odmiennych poglądów i zdolność przebaczania, nawet po ostrej wymianie zdań lub nieprzyjemnej kłótni.
Jak znaleźć przyjaciela?
Odnalezienie prawdziwego przyjaciela na całe życie to bardzo trudne i wymagające zadanie. W dzisiejszym świecie ludzie coraz częściej przyzwyczajają się do krótkotrwałych relacji, lubią zmiany i nie chcą się do nikogo przywiązywać. Trzeba jednak zawsze mieć nadzieję na spotkanie wartościowych osób, których wbrew pozorom nie brakuje. Jeśli jesteś samotny, staraj się poszukiwać kontaktu z ludźmi, a jednocześnie spróbuj polubić i zrozumieć siebie. Podczas aktywnego rozwijania swoich pasji, spotkań kulturalnych, czy uprawiania ulubionego sportu można zupełnie przypadkowo poznać osoby o podobnych zainteresowaniach. Niejednokrotnie wystarczy jeden uśmiech lub krótka rozmowa, aby znaleźć dobrego znajomego, a w przyszłości być może również prawdziwego przyjaciela.
Udana i długotrwała przyjaźń to relacja wymagająca wielu wyrzeczeń, starań i zaangażowania. Obydwie osoby powinny otaczać się wzajemną opieką, troską oraz być wobec siebie szczere. Najpiękniejsze przyjaźnie potrafią trwać przez całe życie, stanowiąc niezmienne wsparcie bez względu na zmieniające się środowisko, dlatego warto poszukiwać ważnych i wartościowych dla nas osób, pokonując własne słabości.