Czym jest kryzys ćwierćwiecza?

Czym jest kryzys ćwierćwiecza?Niemal każdy choć raz w swoim życiu usłyszał o kryzysie wieku średniego. Być może nawet zmagali się z nim rodzice takiej osoby. Jednak podobny problem może dopaść osoby znacznie młodsze. Taki moment zwrotny nazwiemy wówczas kryzysem ćwierćwiecza. Czym jest i jakie są jego objawy?

Czym jest kryzys ćwierćwiecza?

Kryzysem ćwierćwiecza można nazwać okres w życiu młodej osoby w przedziale wiekowym od 20 do 30 lat, który wypełniony jest stresem, poczuciem niepewności związanym z wchodzeniem na samodzielną drogę dorosłego życia. Kiedy taka osoba uświadomi sobie, że rodzice już nie zapłacą rachunków, nie zarejestrują jej do lekarza czy nie zrobią zakupów, może poczuć się przygnieciona nawarstwieniem obowiązków, z którymi musi poradzić sobie sama. Wpływ na taki stan rzeczy może mieć także presja społeczna wywierana na młodych dorosłych. Często bowiem oczekuje się od nich więcej, niż są w stanie z siebie dać.

Kryzys wieku młodego – objawy

Kryzys ćwierci wieku może objawiać się na różne sposoby, m.in.:

  • impulsywne zachowania – w obliczu kryzysu, młody człowiek często podejmuje pochopne decyzje, wywołane nagłym niezadowoleniem z pracy zawodowej, swojego związku lub miejsca zamieszkania. Konsekwencją takiego impulsu jest nieprzemyślana rezygnacja z pracy, zerwanie relacji czy nagły wyjazd; 
  • lęk przed przyszłością – jeśli osoba, która przechodzi kryzys ćwierćwiecza ma negatywne myśli co do swojej przyszłości, może to spowodować narastanie lęku o jutrzejszy dzień, a to z kolei może prowadzić do osamotnienia;
  • chęć zmiany – to częsty objaw, jaki dotyka młodych ludzi, borykających się z kryzysem. Takie osoby pragną, aby coś w ich życiu się zmieniło, ale sami nie wiedzą co konkretnie i jak do tej zmiany doprowadzić; 
  • niskie poczucie własnej wartości – kryzysowi ćwierćwiecza często towarzyszy poczucie bycia gorszym od swoich rówieśników. Młoda osoba jest przekonana, że jej koledzy i koleżanki na pewno już mają poukładane życie i nie muszą martwić się o przyszłość.

Kryzys ćwierci wieku – jak sobie z nim poradzić?

Nikt nie powiedział, że poradzenie sobie z kryzysem jest łatwe. Wbrew przeciwnie, wymaga to wiele pracy i cierpliwości. Aby łatwiej było Ci poradzić sobie z problemem, zapoznaj się z przygotowanymi przez nas poradami, które można wdrożyć, aby zniwelować kryzys: po pierwsze, stwórz listę swoich obaw, a następnie sukcesywnie rozpatrz każdą z nich. Po drugie, postaw sobie pytanie: czy rzeczywiście jest się czym martwić? Pomyśl nad rozwiązaniem problemów, a jeśli na nic się to nie zda, zasięgnij profesjonalnej porady psychologa, który pomoże Ci lepiej zrozumieć sytuację, w której się znajdujesz.

Kryzys ćwierćwiecza może dotknąć niemal każdego młodego dorosłego, który wchodzi w wielki świat, rozpoczynając karierę zawodową, zakłada rodzinę i samodzielnie, bez pomocy rodziców wypełnia obowiązki dnia codziennego. Nie jest jednak problemem, z którym nie można sobie poradzić.

Share