Jesienna chandra, a depresja – czym się różnią?

jesienna chandraTermin “depresja” jest dobrze znany w naszym społeczeństwie i często nadużywany do określania różnych nieprzyjemnych nastrojów. Jednak depresja to coś znacznie poważniejszego – to choroba, która może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Okres jesieni to czas, kiedy poziom dobrego samopoczucia może się znacznie obniżyć. Po czym rozróżnić jesienną chandrę od poważnej depresji? Jak reagować? Zapraszamy do lektury! 

Kryterium czasowe

Do rozróżnienia chwilowego złego samopoczucia od poważniejszego zaburzenia psychicznego można posłużyć się kryterium czasowym. Chandra określana także jako melancholijny nastrój zazwyczaj utrzymuje się od kilku do kilkunastu godzin, a jej główną przyczyną są krótsze dni i mniejsza ekspozycja na promienie słoneczne. Natomiast w  przypadku depresji objawy utrzymują się co najmniej dwa tygodnie lub krócej jeżeli mają bardzo silne nasilenie i szybkie narastanie. Przyczyny depresji są bardziej złożone i obejmują czynniki biologiczne, psychiczne i społeczne.

Występujące symptomy

Chandra jesienna objawia się krótkotrwałym stanem przygnębienia, drażliwością, niezadowoleniem z samego siebie oraz otaczającej rzeczywistości – jest przemijająca i zazwyczaj możemy sami sobie z nią poradzić różnymi sposobami. Z kolei depresja to permanentny smutek, bezsilność, utrata zainteresowania, brak radości z rzeczy, które wcześniej sprawiały przyjemność, niechęć do podejmowania jakichkolwiek czynności (nawet higienicznych). Ponadto mogą występować powtarzające się napady płaczu, impulsywność, drażliwość wraz z przewlekłym zmęczeniem. U pacjenta można zaobserwować tak zwaną triadę poznawczą, czyli negatywne myśli dotyczące własnej osoby, świata zewnętrznego i przyszłości. Innymi symptomami są także nieokreślony lęk oraz wewnętrzny niepokój wraz z narastającym poczuciem braku sensu istnienia, a także obezwładniająca beznadzieja i rozmyślanie o śmierci. Dodatkowo współwystępować mogą między innymi: spadek libido, wzmożony lub obniżony apetyt, zaburzenia snu oraz przewlekłe bóle pleców czy głowy.

Jak sobie radzić?

Jak radzić sobie ze złym nastrojem? Z chandrą sprawa jest prosta – każdy z nas ma swój skuteczny sposób na poprawę samopoczucia. Dla niektórych będzie to ruch na świeżym powietrzu dla innych spędzenie czasu z bliskimi i przyjaciółmi. Dobrym sposobem jest także skupienie się na swoim hobby, czytanie, czy obejrzenie dobrego filmu. Istotne jest, aby zapewniać sobie odpowiednią ilość snu oraz regularna suplementacja witaminy D. Z depresją jest trudniej, ponieważ nie można sobie poradzić samemu. W tym przypadku konieczna jest wizyta u specjalisty, psychoterapia oraz leczenie farmakologiczne lekami antydepresyjnymi. Im szybciej zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, tym większa szansa na poprawę stanu zdrowia.

Warto nauczyć się odróżniać jesienne załamanie nastroju od poważnej depresji i przestać nadużywać tego słowa. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio szybko zareagować, ponieważ depresja może stać się poważnym zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ale również i życia danej osoby. Słuchajmy i obserwujemy naszych bliskich, nie bagatelizując pewnych objawów, które mogą sugerować, że ktoś potrzebuje naszej pomocy w dotarciu do specjalisty.

Share