Diagnoza ADHD u dorosłych

Diagnoza ADHD u dorosłychW ostatnim czasie znacznie częściej mówi się o zagadnieniach związanych ze zdrowiem psychicznym. Dzieje się tak również w przypadku poszczególnych zaburzeń, jak na przykład ADHD. Kiedyś było uważane za dolegliwość wyłącznie u dzieci, obecnie coraz powszechniej diagnozuje się ją również u starszych osób. Jak objawia się ADHD u dorosłych?

Czym tak właściwie jest ADHD?

ADHD z definicji nazywany jest zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Stanowi dużą przeszkodę w niektórych aspektach życia – znacząco wpływa na trudności z koncentracją, co może zaś skutkować problemami z nauką czy zapamiętywaniem rzeczy. Ponadto oddziałuje negatywnie na nawiązywanie znajomości. Co ciekawe, ma ono podłoże genetyczne, jednak niektóre elementy środowiskowe mogą na nie oddziaływać. 

Jakie są objawy ADHD u dorosłych?

Warto wiedzieć, że niezależnie, czy chodzi o objawy ADHD u dorosłych, czy też u dzieci, muszą one trwać przez minimum 6 miesięcy, aby można było uznać je za przejaw ADHD. U osób, u których ADHD występowało i zostało zbadane już w dzieciństwie, zauważono tendencję do zmniejszenia pojawiania się objawów w dorosłym życiu. Nie jest to jednak warunek – większa grupa osób zmaga się z tym zaburzeniem i w dorosłości. 

ADHD u dzieci kojarzy się głównie z nadpobudliwością, nieuwagą czy gadatliwością. U dorosłych określenie objawów jest znacznie trudniejsze. Najczęściej można zauważyć zachowania takie jak chwiejność nastrojów, hiperaktywność, trudności z poradzeniem sobie z emocjami, głównie ze złością, hiperaktywność, dezorganizację. Osoby zmagające się z ADHD postrzegane są jako zapominalskie, lekkomyślne, nieuważne. Nie pamiętają o ważnych datach, mają problemy z zarządzaniem swoim czasem i bardzo łatwo się rozpraszają. 

Zachowania te mogą znacząco utrudnić życie. ADHD ma bezpośredni wpływ na organizację pracy – z tego względu osoby z ADHD będą miały problem na niektórych stanowiskach. ADHD ma swoje przełożenie również w relacjach – chorzy mogą mieć trudności ze współpracą, słuchaniem i okazywaniem uwagi swoim bliskim.

Jak poradzić sobie z ADHD jako osoba dorosła?

Rozwiązaniem dla osób chorujących na ADHD jest pomoc psychologiczna. Wykwalifikowany psycholog powinien najpierw dokładnie zbadać pacjenta i postawić odpowiednią diagnozę. Następnym krokiem jest terapia i konsultacje, które mają na celu zapewnienie wsparcia i ułatwienie funkcjonowania w różnych dziedzinach osobie zmagającej się z ADHD. Poza tym istnieją również inne metody leczenia – można na przykład zastosować leki na ADHD czy inne zaburzenia bądź spróbować terapii poznawczo-behawioralnej. Niezwykle istotna jest też edukacja na temat ADHD – dzięki niej osoby chore będą mogły więcej dowiedzieć się o swojej dolegliwości i zrozumieć, z czego wynika ich zachowanie. Inni zaś będą mogli sprawdzić, czy nie zauważają u siebie podobnych objawów. 

Pytanie, czy dorosły może mieć ADHD, nie powinno już budzić wątpliwości. Utożsamianie ADHD wyłącznie z dziećmi jest błędne – dorośli również mogą zmagać się z tym zaburzeniem. Co więcej, jest to coraz powszechniej spotykane. Jeśli zatem zauważymy u siebie jakieś konkretne objawy, nie bójmy się o nich mówić – postawienie diagnozy pomoże nam uporać się z tą sprawą.

Share