Dlaczego inni Cię irytują, czyli czym jest projekcja?

projekcja

Każdy człowiek ma wady… Ty również! Ludzie mają jednak to do siebie, że zdecydowanie bardziej zwracają uwagę na cudze niedoskonałości. Bywają takie dni, gdy nic nie idzie po Twojej myśli, a ludzie wokół wydają się być jeszcze bardziej irytujący niż zwykle – ale czy na pewno tacy są?

Czym jest projekcja?

Bardzo kontrowersyjnym stwierdzeniem jest to, które mówi, że najbardziej w kimś irytują nas nasze własne wady. Większość ludzi nie kryje niezadowolenia, gdy tylko je usłyszy. Okazuje się jednak, że zupełnie niepotrzebnie – jest to bowiem typowy mechanizm obronny naszego mózgu, który w psychologii nazywany jest projekcją. Jako pierwszy mówił o nim Zygmunt Freud, twórca psychoanalizy. Polega na przypisywaniu cech, zachowań, uczuć i poglądów innym osobom właśnie wtedy, gdy w rzeczywistości dotyczą nas samych. Jaki jest tego efekt? Złość i poirytowanie w kontakcie z drugą osobą związane z ich postawą. Projekcja to mechanizm silnie powiązany z koncepcją Cienia, czyli z częścią nieświadomości każdego z nas. To cechy i zachowania, które wzbudzają złość i absolutnie nie chcemy mieć z nimi do czynienia. 

Nie każdy mechanizm obronny jest taki sam, czyli o rodzajach projekcji

Skoro już wiadomo, że projekcja dotyczy dosłownie każdej osoby, warto zaznajomić się również z faktem, iż nie każdy mechanizm obronny tego typu jest taki sam. 

  • Projekcja podobieństwa to pierwszy i najprostszy typ tego zjawiska. Polega na tym, iż osoba, która jej doświadcza nie uświadamia sobie swojej negatywnej cechy, ale bardzo dokładnie widzi ją u innych osób. 
  • Projekcja atrybutywna różni się od projekcji podobieństwa tym, iż przypisywana innej osobie negatywna cecha istnieje w Twojej świadomości. Jeśli wiesz, że w Twoim mieszkaniu nie zawsze panuje porządek, ale nie możesz znieść bałaganu u kogoś innego – to znak, że doświadczasz właśnie tego mechanizmu obronnego.
  • Projekcja panglosowsko-kanadyjska to dość skomplikowany mechanizm, ponieważ osoby, które go doświadczają mają pozytywne odczucia względem świata, ale mimo to postrzegają go jako negatywny. Co to tak naprawdę oznacza w praktyce? W takiej sytuacji przypisuje się innym osobom cechy, których oni nie posiadają – podobnie zresztą, jak my.
  • Projekcja komplementarna to ostatni już rodzaj projekcji, w którym dana osoba nie posiada cechy, które przypisuje komuś innemu, ale ma świadomość innego własnego zachowania, które może prowadzić do tego rodzaju mechanizmu.

Frustracja i irytacja – jest na to sposób!

Projekcja jest zjawiskiem całkowicie normalnym i uzasadnionym. Nie oznacza to jednak, że można w 100% zaakceptować fakt jego występowania. Trzeba zacząć zdawać sobie sprawę z własnych emocji i bacznie obserwować swoje zachowania i projekcje. Owszem, jest to trudne zadanie, ale na szczęście nie niemożliwe. Najlepsze efekty da w tym przypadku współpraca z psychoterapeutą, który przeanalizuje zachowania i reakcje pacjenta w sytuacjach trudnych i konfliktowych. Okazuje się bowiem, iż to właśnie przepracowanie cech drzemiących w Cieniu jest sposobem na poradzenie sobie z własnymi słabościami. 

Frustracja i irytacja to całkowicie normalne odczucia, z którymi każdy ma do czynienia częściej lub rzadziej. Warto jednak mieć świadomość, skąd one pochodzą i w jaki sposób sobie z nimi radzić. Nie pozwól, aby Twój Cień przejął nad Tobą kontrolę!

Share