Pogodzenie pracy zawodowej z domowymi obowiązkami nie zawsze jest łatwe szczególnie, że pracodawcy wymagają od nas coraz więcej, a robienie kariery wiąże się z coraz to liczniejszymi wymaganiami. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym uzyskanie równowagi między tak rozbieżnymi zadaniami jest możliwe.
Podział obowiązków
Podział obowiązków w rodzinie pełni ważną funkcję, dzięki niemu domownicy uczą się odpowiedzialności i systematyczności, ponadto jest on jednym z kluczowych czynników, które pozwalają nam osiągnąć tzw. work-life balance. Rozdzielenie zadań pomiędzy partnerami jest ważne ze względów organizacyjnych np. w sytuacji, gdy zajdzie konieczność odebrania dziecka ze szkoły w czasie, gdy jeden z rodziców jest w pracy. Ułatwia to jednak również wygospodarowanie kilku godzin dla siebie.
Planuj i prowadź kalendarz
Decydujące, aby pogodzić życie zawodowe z rodzinnym jest właściwe planowanie, dlatego pomocne narzędzie stanowi tu kalendarz. Zapisanie wszystkich ważnych terminów motywuje do działania, ponieważ widząc konkretne daty w których musimy wykonać określone zadanie “mobilizujemy się”, aby nie zburzyć ustalonego wcześniej porządku. Dzięki niemu systematyzujemy również priorytety co uefektywnia organizację i sprawia, że nie zapominamy o ważnych wydarzeniach. Warto dodać, że przy wyjątkowo napiętym grafiku przydatne jest rozpisanie planu dnia co do godziny.
Nie trać czasu w pracy na robienie nieistotnych rzeczy
Nawał służbowych obowiązków często zmusza nas, aby zostać dłużej w pracy, czasami jednak nadgodziny nie wynikają z natłoku zadań, a z lenistwa, które sprawia, że zajmujemy się w niej nie tym, czym naprawdę powinniśmy. Jednymi z częstszych zachowań, które dekoncentrują nas i skutecznie obniżają naszą efektywność jest sprawdzanie prywatnych maili czy prowadzenie zbędnych, szczególnie długich rozmów ze współpracownikami. Działania te powodują, że wykonujemy wolniej powierzone nam czynności w efekcie czego na realizację ich musimy poświęcić nasz wolny czas.
Okazuj zrozumienie sobie i partnerowi
Jednym z czynników, który uniemożliwia osiągnięcie psychicznej równowagi jest wywieranie zbyt dużej presji zarówno na naszego partnera, jak i na nas samych. Złość w momencie, gdy nasza druga połówka nie wywiązuje się ze złożonych obietnic jest naturalną reakcją, należy jednak pamiętać, że czasami nie wynika to z jego złych intencji, a po prostu z braku czasu. W sytuacji tej warto jest wykazać się empatią – frustracja, która narasta w wyniku ciągłych wyrzutów i kłótni niekorzystnie wpływa na związek i może prowadzić do jego rozpadu.
Równie powszechnym zjawiskiem jest stawianie zbyt dużych wymagań wobec siebie. Ambicja i chęć samodoskonalenia się są oczywiście pozytywnymi cechami, trzeba jednak pamiętać, że nikt nie jest ideałem. Ponosząc porażkę lub popełniając błędy nie martw się tym – nie można być bowiem zawsze doskonałym, czy to na polu zawodowym czy rodzinnym.
Robienie satysfakcjonującej kariery nie zaniedbując przy tym czasu spędzonego z rodziną jest wyzwaniem. Dzięki odpowiedniej organizacji i współpracy z resztą domowników nie musisz jednak wybierać między tymi dwoma priorytetami.