Generacja Z – czy do niej należymy?

Nie znają życia bez social mediów, poszukują ciągłych zmian, nowych bodźców czy też okazji do rozwoju. Mowa tutaj o przedstawicielach ruchy generacja Z, na których wychowanie bardzo duży wpływ miały nowoczesne technologie. Kto z nas należy do tego pokolenia?

Generacja Z

Generacja Z to pokolenie młodych ludzi, dopiero wchodzących w dorosłość i stawiających pierwsze kroki na rynku pracy. Zakłada się, że są to osoby urodzone po 1995 roku, które wychowywały się mając dostęp do nowoczesnych technologii. Szybki rozwój technologii nie jest dla nich niczym obcym i dziwnym. Potrafią oni jednocześnie funkcjonować w świecie rzeczywistym jak i wirtualnym, z czego drugi stawiają na równi z pierwszym.
Z tego względu generacja Z często określana jest mianem “pokolenia social mediów” – są oni praktycznie cały czas podłączeni do sieci. Mają problem z komunikacją w realnym świecie, ponieważ porozumiewanie się przede wszystkim przeniosło się w ich przypadku do Internetu. Warto także wspomnieć o sytuacji politycznej związanej z okresem dorastania “zetów”. Jest to czas kiedy Polska wchodziła do UE, co wiąże się z tym, że młodzi ludzie, chętni poznawania świata byli podatni na przekraczanie granic.

Kim są post-milenialsi?

Przedstawicieli generacji Z określa się mianem post-milenialsów, czyli pokolenia pojawiającego się już po słynnych milenialsach, do których niestety przyklejona została krzywdząca łatka “roszczeniowych karierowiczów”. Milenialsi, czyli tak zwane “igreki” (generacja Y) wychowane w okresie przemian na rynku gospodarczym dużą wagę przywiązują do swojej kariery, łatwo odnajdują się w nowoczesnych technologiach, chociaż niekoniecznie od początku mieli do nich dostęp. Z kolei “zety” wciąż szukają swojej drogi, nie bojąc się zmian, chcą próbować wszystkiego nie zawsze patrząc na konsekwencje. Pamiętajmy jednak, że nie są to sztywne ramy. Wielu z nas może czuć się tutaj zagubionymi, rozpoznając u siebie zachowania charakterystyczne zarówno dla milenialsów i post-milenialsów. Jest to naturalnym zjawiskiem, z tego względu, że dorastaliśmy w różnych środowiskach, otoczeni innymi ludźmi pozyskując od nich pewne wzorce.

Generacja Z na rynku pracy

Osoby posiadające tak zwany gen Z dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku pracy, w związku z czym nie da się jeszcze jednoznacznie określić, w jaki sposób się zachowują. Jednak na podstawie dotychczasowych obserwacji można stwierdzić, że są to osoby, które nie boją się szukać “swojego miejsca na świecie”. Podejmują pracę i zmieniają ją w zależności od preferencji czy też oferowanych im możliwości rozwoju. Jednak w przypadku zawodu spełniającego ich preferencje będą oczekiwać pewnego rodzaju stabilizacji. Mogą stanowić wyzwania dla pracodawców.
Osoby, które całe życie spędziły mając dostęp do nowoczesnych technologii bez wątpienia stanowią ciekawy obiekt badań. Już dzisiaj znaleźć możemy wiele publikacji, które często przedstawiają odmienny punkt widzenia właśnie na temat generacji Z.

Share