Inteligencja społeczna – na czym polega?

Inteligencja społeczna - na czym polegaInteligencja społeczna w znacznym stopniu wpływa na komfort funkcjonowania w społeczeństwie. Składa się na nią łatwość odnajdywania się w stosunkach międzyludzkich, a także sposób funkcjonowania w relacjach. Czym charakteryzuje się osoba wyróżniająca się wysoką inteligencją społeczną i czy można ją rozwijać?

Na czym polega inteligencja społeczna?

Definicja inteligencji społecznej była opracowywana przez wielu badaczy, na różne sposoby. Twórca ostatecznej teorii — Edward Lee Thorndike wskazał, że inteligencja społeczna określa zdolność do rozumienia ludzi wokół, a także świadomego nawiązywania relacji i ich dalszego budowania. Podczas wielu badań potwierdzono też, że ten rodzaj inteligencji jest ściśle powiązany z inteligencją emocjonalną. Osoba wykazująca inteligencję społeczną przede wszystkim w świadomy sposób jest w stanie interpretować ludzkie zachowania. Dodatkowo podejmuje działania interpersonalne adekwatne do danej sytuacji.

Inteligencja społeczna i emocjonalna — czym się różnią?

Inteligencja emocjonalna bardzo często wiąże się z inteligencją społeczną. Objawia się ona łatwością w rozpoznawaniu emocji — zarówno własnych, jak i cudzych. Najczęściej wpływa też na zdolność do adekwatnego przeżywania emocji oraz ich konstruktywnego wyrażania. Wysoki poziom inteligencji społecznej z reguły wynika z dobrze rozwiniętej inteligencji emocjonalnej. Zachodzi widoczna korelacja między tymi zdolnościami. Negatywne przeżycia w sferze społecznej mogą wpłynąć na podważenie umiejętności wynikających z inteligencji emocjonalnej. Najważniejsza różnica polega na tym, że inteligencja emocjonalna jest w dużej mierze powiązana z rozpoznawaniem uczuć, a inteligencja społeczna dotyczy raczej materii porozumiewania się i umiejętności adaptacji do danej sytuacji.

Relacja między inteligencją społeczną a życiem codziennym

Osoby wyróżniające się inteligencją społeczną zdecydowanie łatwiej funkcjonują w grupie. Dobrze odnajdują się w pracach zespołowych, a w sferze zawodowej są doceniane na stanowiskach kierowniczych. Związane jest to przede wszystkim z łatwością w zarządzaniu ludźmi. Umiejętności komunikacyjne ułatwiają pracę w zespole, a także sprzyjają nawiązywaniu zdrowych relacji we wszystkich sferach życia. Warto pamiętać o tym, że możliwe jest rozwijanie inteligencji społecznej, które może znacząco podnieść jakość codziennego funkcjonowania. A jak to zrobić? Jednym ze sposobów jest skorzystanie z psychoedukacji i zdobycie wiedzy na temat samoświadomości i świadomości społecznej. Ciekawym rozwiązaniem może być też skorzystanie ze szkoleń, warsztatów lub udanie się na psychoterapię. Wszystkie te działania będą inwestycją w swój dobrostan i z pewnością przyniosą wiele korzyści.

Inteligencja społeczna w dużym stopniu determinuje komfort życia codziennego. Dzięki niej możliwe jest bezpieczne funkcjonowanie w grupie, efektywne pracowanie w zespole i nawiązywanie wartościowych relacji. Warto rozwijać umiejętności związane z tym typem inteligencji, aby z większą łatwością funkcjonować w społeczeństwie.

Share