Czy istnieje coś takiego jak jesienna depresja?

sezonowa depresja

Zakończenie lata wiąże się najczęściej z nadejściem szarej i najczęściej deszczowej jesieni. W tym czasie wiele osób skarży się na negatywną zmianę nastroju, a także dokuczliwy spadek energii. Czy istnieje coś takiego jak jesienna depresja? Jakie są jej objawy?

Pogorszenie samopoczucia jesienią

Od początku października, aż po ostatnie chwile zimy odczuwamy nieprzyjemne skutki pogodowych zawirowań. Według specjalistów, tak zwana jesienna depresja (określana jako SAD – seasonal affective disorder, czyli sezonowe zaburzenie afektywne) jest spowodowana przede wszystkim zmniejszoną ilością światła słonecznego. W konsekwencji, maleje także poziom produkowanej przez organizm witaminy D, która odpowiada za prawidłowe przyswajanie wapnia oraz właściwe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej. Podatność na sezonowe zaburzenia depresyjne jest kwestią indywidualną uzależnioną między innymi od wrażliwości siatkówki oka i uwarunkowań genetycznych.

Objawy jesiennej chandry

Najczęstszymi objawami jesiennego przygnębienia są brak energii, smutek oraz niechęć do wykonywania codziennych obowiązków. Osobom skarżącym się na pogorszenie samopoczucia wywołane przez brak światła, niejednokrotnie doskwiera wzmożona senność, dlatego zdarza im się drzemać nawet kilka razy w ciągu dnia. Ponadto, u pacjentów z jesienną depresją pojawiają się również problemy z koncentracją, utrata zainteresowań, drażliwość i lęk. Wolą pozostawać w domach niż wychodzić ze znajomymi lub uprawiać ulubiony sport. Do listy objawów zaliczają się również zwiększone uczucie zmęczenia, chęć sięgania po produkty zawierające dużą ilość węglowodanów oraz obniżenie popędu seksualnego.

Jesienna depresja – jak sobie z nią radzić?

Lekarze od kilku lat przekonują, że na złagodzenie dolegliwości związanych z jesienną depresją wpłynie zmiana dotychczasowej diety. Istotne jest to, aby nowy jadłospis zawierał potrawy składające się z mikroelementów i witamin oraz produktów charakteryzujących się wysoką wartością odżywczą. Warto zatem poprawić sobie samopoczucie przez spożywanie owoców i warzyw, ryb, orzechów, olejów i dań bogatych w nienasycone tłuszcze  Dodatkowo, jesienią wskazane jest jedzenie pełnoziarnistego pieczywa (źródła witaminy B), ułatwiającego pracę układu nerwowego. W okresie od października, aż do początku wiosny poleca się także uzupełnienie codziennego menu o napary lub herbaty z dziurawca zwyczajnego, zmniejszającego dolegliwości sezonowej chandry, dzięki hipercynie (substancji przyczyniającej się do wzrostu poziomu serotoniny w organizmie.) Ciekawy i skuteczny sposób w walce z jesienną depresją stanowi również coraz bardziej popularna fototerapia. Jej działanie polega na naświetlaniu specjalnymi lampami, emitującymi promienie podobne do tych naturalnie wytwarzanych przez słońce. Seanse należy wykonywać rano i wieczorem, przez około 20 do 30 minut. Skuteczność tego rodzaju terapii potwierdza zdecydowana większość osób zmagających się z osłabieniem samopoczucia spowodowanym brakiem słonecznej pogody. Jeżeli natomiast objawy znacznie sie nasilają, a i złe samopoczucie się przedłuża to koniecznie skontaktuj się ze specjalistą – psychologiem.

Jesienna depresja to problem, z którym każdego roku zmaga się wielu z nas. Aby pozbyć się nadmiernej senności, obniżonej koncentracji i niechęci do pracy, najlepiej wykorzystać sprawdzone porady specjalistów w praktyce. Świetne rozwiązanie pozwalające zapomnieć o sezonowej chandrze stanowi zmiana nawyków żywieniowych, a także fototerapia.

Share