Jak i po co praktykować wdzięczność?

Jak i po co praktykować wdzięczność?

Uwielbiamy narzekać. Negatywne myśli i słowa wpływają bardzo źle na nasze samopoczucie. Przeszkadza nam praca, chcielibyśmy mieć więcej pieniędzy, ładniejsze mieszkanie, ciało jak z okładki magazynu. A może da się spojrzeć na życie z zupełnie innej strony? Podpowiadamy jak i dlaczego warto praktykować wdzięczność.

Co znaczy być wdzięcznym?

Słowo wdzięczność jest bardzo dobrze znane, jednak niewiele osób myśli o tym, jak wiele za nim stoi. Wyrażamy ją mówiąc “dziękuję”, uśmiechając się, przytulając kogoś – jest na to naprawdę wiele sposobów. Za wdzięcznością niesie się jednak nie tylko działanie, ale także określony stan emocjonalny. Gdy ją odczuwamy jesteśmy szczęśliwsi, bardziej doceniamy drugą osobę i skłaniamy się ku pozytywnemu myśleniu. Myśląc o wdzięczności bardzo podstawowo jest ona uważnym spojrzeniem na działania drugiej osoby i głębszą analizą rzeczy, które na co dzień wydają się bardzo naturalne i zwyczajne. Wdzięczność pomaga skupić uwagę na ludziach i wydarzeniach, których obraz był dotychczas bardzo oczywisty. 

Korzyści wdzięczności 

Choć dla wielu wydaje się to niemal abstrakcyjne, wdzięczność niesie za sobą ogrom pozytywnych korzyści. Przede wszystkim zwiększa poczucie szczęścia, co bezpośrednio przekłada się na samopoczucie. Jest idealnym lekarstwem na stres i negatywne emocje. Niweluje te stany emocjonalne i pozwala zauważać dobro nawet w najtrudniejszych sytuacjach. To także świetna opcja na zacieśnienie więzów z drugą osobą, czy partnerem, Dzięki wdzięczności poprawi się także Twój sen – pozytywne emocje pozwalają na dużo bardziej jakościowy wypoczynek. Jeśli masz problemy z zakupoholizmem i wydajesz pieniądze na niepotrzebne rzeczy, wdzięczność pozwoli Ci zmniejszyć Twoje przywiązanie do przedmiotów materialnych. Praktykowanie doceniania małych rzeczy pomoże Ci także podejmować lepsze decyzję i zwiększy Twoją siłę woli. 

Jak praktykować wdzięczność?

Praktykowanie wdzięczności musi po prostu stać się nawykiem. Budowanie tej postawy wymaga jednak wiele czasu i trochę wysiłku. Według naukowców człowiek przyzwyczaja się do danej czynności po około 2 tygodniach. Po tym czasie nawyk “wchodzi w krew” i staje się czymś naturalnym. Bardzo dobrym pomysłem na samym początku praktyki wdzięczności jest wypisanie na kartce 50 rzeczy za które szczerze dziękujesz – sobie, rodzinie, światu, czy nawet pupilowi. Ćwiczenie to może zdawać się nieco trudne, ale gdy tylko spróbujesz spojrzeć na nie z bardziej metafizycznej strony, bardzo szybko znajdziesz rzeczy za które możesz być wdzięczny. Warto założyć sobie dziennik, w którym codziennie wieczorem będziesz wypisywał wszystko, za co dziękujesz. Mogą to być nawet najbardziej prozaiczne rzeczy, które wydarzyły się minionego dnia. Przed położeniem się spać prawdziwie odpocznij – odłóż telefon i bądź tylko ze swoimi myślami. Przeanalizuj dzień i podziękuj za każdą rzecz, za którą jesteś wdzięczny. 

Zadbaj o swoje samopoczucie już dziś i zacznij dziękować za najmniejsze rzeczy. Ta praktyka pomoże Ci zniwelować negatywne myśli i zacząć żyć na nowo. Świeże spojrzenie na świat może zmienić wszystko.

Share