Jak odróżnić fobię od strachu?

Często, w mowie potocznej pojęć “strach” i “fobia” używa się zamiennie, co z punktu widzenia psychologa jest błędem. Czym w takim razie różnią się te dwa stany? Dzisiaj więcej o tym, kiedy lęk przybiera tak silną formę, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. 

Czym jest fobia

Zacznijmy od zagadnień stricte teoretycznych. Fobie zaliczane są do chorób psychicznych, a dokładniej klasyfikuje się je jako zaburzenie nerwicowe. Sam strach jest stanem naturalnym, jednak w przypadku fobii przybiera on taką formę, że często utrudnia prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Odczuwany lęk jest związany z konkretną sytuacją, przedmiotem czy też nawet jakąś wizją, wyobrażeniem. Warto wspomnieć, że osoba chora często jest świadoma tego, że jej reakcja jest wyolbrzymiona, jednakże nie ma możliwości nad tym zapanować. Poza poczuciem przerażenia pojawić może się szereg symptomów fizycznych. Wymienimy tutaj między innymi:

  • drżenie rąk,
  • przyspieszone bicie serca,
  • suchość w ustach,
  • zawroty głowy.

Niestety wiele osób może borykać się z atakami paniki w momencie kontaktu z bodźcem, który jest źródłem fobii. Warto jest zastanowić się, skąd bierze się tego typu kłopot. Często jest związany z różnymi traumami, a nawet wydarzeniami z dzieciństwa, których nie pamiętamy. Dlatego właśnie w walce z chorobą pomóc nam może psychoterapia, którą w zależności od przypadku łączy się z przyjmowaniem leków. 

Rodzaje fobii

Wyróżnić można wiele rodzajów fobii – źródłem panicznego strachu może być niemal wszystko. Skupmy się jednak na tych występujących najczęściej. Wskażemy tutaj między innymi fobię społeczną, którą wiele osób błędnie myli ze zwykłą nieśmiałością. W tym wypadku chory mierzy się z lękiem przed różnymi rodzajami interakcji społecznych, zwłaszcza w dużych grupach ludzi. Osoby, które zmagają się z fobią społeczną rezygnują na przykład z jedzenia w miejscach publicznych czy wyjść do kina, teatru czy na koncerty. Innymi są tak zwane fobie specyficzne, gdzie lęk pojawia się w przypadku interakcji z jakimiś obiektem, jako przykład możemy tutaj podać hematofobię (strach przed krwią), mizofobię (lęk przed brudem) czy zoofobię (strach przed kontaktami ze zwierzętami). Istnieją też fobie sytuacyjne, które są związane z wykonaniem danej czynności.

Jak odróżnić fobię od strachu?

Koniecznie musimy podkreślić, że strach jest naturalną reakcją obronną organizmu, która występuje w momencie zagrożenia. Fobia z kolei jest chorobą, poczucie lęku często ma tutaj charakter irracjonalny, jest w stanie naprawdę negatywnie rzutować na nasze funkcjonowanie czy też na to, jak się czujemy. Dlatego też właśnie, jak zostało już dzisiaj wspomniane, powinna być ona leczona. Zakłada się, że zaburzenia nerwicowe mogą dotykać nawet blisko 10 procent społeczeństwa. Pamiętajmy, że choroby psychiczne nie są niczym wstydliwym i z każdą należy walczyć!

Każdy z nas się czegoś boi i nie powinno to być nigdy powodem do wstydu. Pamiętajmy, aby dbać o swoje dobre samopoczucie psychiczne i w razie potrzeby – szukać pomocy!

Share