Jak poradzić sobie z żałobą?

Jak poradzić sobie z żałobą?Tracenie kogoś lub czegoś, co całym sercem kochaliśmy jest bardzo trudnym doświadczeniem. Głęboki, nieustający smutek i trudne emocje to zupełnie naturalne skutki żałoby. To bardzo problematyczne do opisania uczucia, z którymi niełatwo jest się mierzyć. Przeżywanie żałoby jest bardzo indywidualne, nie warto więc obarczać się winą za to, co czujesz, powoli godząc się ze stratą. Istnieją sposoby na to, by przejść przez ten czas lepiej.

Żałoba to nie tylko śmierć

Wiele osób myśli o żałobie tylko w kontekście śmierci bliskiej osoby. Z całą pewnością jest to jedna ze strat, które najtrudniej przeżyć. Żałoba to stan, w którym możesz się znaleźć w różnych momentach życia i wcale nie musi wiązać się ze śmiercią. Można odczuwać ją w trakcie choroby, żegnając się z pupilem, czy nawet rozstając się z ukochaną osobą. Proces żałoby uruchamia się w naprawdę różnych przypadkach – każdy z nich powinniśmy rozpatrywać bardzo indywidualnie. Emocje, które czujesz nie powinny być w żaden sposób ocenianie. Dla niektórych małe, subtelne życiowe zmiany są wręcz niezauważalne, a osoby wysoko wrażliwe mogą bardzo długo się do nich przyzwyczajać. Jeśli czujesz, że jesteś w żałobie po sytuacji, która większości nie kojarzy się z czymś traumatycznym, nie ma w tym nic złego. Grunt to zaakceptować swoje emocje i zapewnić sobie odpowiednie wsparcie, którym może być opieka psychologiczna.

Etapy żałoby

Żałoba nie ma określonego czasu trwania i każda osoba będzie przeżywać ją inaczej. Przede wszystkim należy pozwolić sobie na “własne” odczuwanie żałoby, pozbawione stereotypowego myślenia i uprzedzeń. Niektóre osoby wracają do siebie po kilku tygodniach, ale zdarza się, że proces ten trwa latami. Pierwszym etapem żałoby jest szok – to moment w którym nie jesteś w stanie uwierzyć, że rzecz, która Cię spotkała naprawdę się wydarzyła. Następnie przychodzi złość. Wraz z przyjściem tej emocji zaczynasz szukać winnych zaistniałej sytuacji i próbujesz znaleźć jakieś sensowne wytłumaczenie. Trzecim etapem jest moment, w którym próbujesz “targować” się z życiem i mówić sobie, że gdybyś tylko mógł cofnąć czas zrobiłbyś coś więcej. Czwarty etap żałoby to depresja w czasie której trudno jest Ci wykonywać codzienne czynności tak, jak dotychczas. To chyba najtrudniejszy etap. Ostatnia przychodzi akceptacja, a po niej uczucie uwolnienia. 

Jak sobie pomóc?

Przede wszystkim pozwól sobie czuć, to co czujesz. Nie obarczaj się winą za emocje, które do Ciebie przychodzą. Nie udawaj, że wszystko jest w porządku, a zaakceptuj swoje uczucia. To normalne, by czuć się źle. By lepiej przejść przez ten okres dbaj o swoje zainteresowania i pielęgnuj pasje. Aktywności, które sprawiają Ci radość mogą być prawdziwym ratunkiem w tym trudnym czasie. Jeśli czujesz, że jest bardzo źle, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Badaj się regularnie – żałoba wpłynie nie tylko na Twój stan psychiczny, ale także fizyczny. Poszukaj także pomocy u specjalisty. Psycholog, czy psychoterpeuta z pewnością ułatwią przejście przez trudny okres żałoby. Bądź blisko swoich przyjaciół i próbuj doceniać ich wsparcie. 

Pamiętaj, że to jak przeżywasz żałobę jest Twoją indywidualną sprawą. Nie powinieneś obarczać siebie winą, a przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie psychiczne i otworzyć się na nowe, początkowo trudne życie, które niesie ze sobą wiele nowych perspektyw i możliwości.

Share