Jak radzić sobie ze stresem?

Przewlekły stres to swojego rodzaju epidemia XXI wieku. Życie w biegu czy też ciągły napływ nowych, często negatywnych informacji nie sprzyja naszemu zdrowiu psychicznemu. Jak skutecznie pozbyć się napięcia i poprawić swoje samopoczucie?

Stres – czym jest i skąd się bierze

Zacznijmy od wyjaśnienia zjawiska stresu. Jest on odpowiedzią naszego organizmu na określone sytuacje. Pierwotnie miał pomagać w przetrwaniu, stąd też pojawiają się różnego typu reakcje ciała związane z pobudzeniem współczulnego układu nerwowego, np. podniesienie ciśnienia krwi i przyspieszenie oddechu, z czym w parze idzie lepsze dotlenienie lub zwiększenie poziomu cukru. Warto jest jednak podkreślić, że stres nie jest jednoznacznie zły. Jego niewielka ilość w określonych sytuacjach może działać motywująco i pomagać nam osiągać postawione cele. Kiedy się stresujemy? Możemy tutaj wymienić różnego rodzaju sytuacje jak:

  • nowe doświadczenia,
  • kontakty z osobami, z którymi nie mamy dobrych relacji,
  • strach,
  • duża ilość zadań do wykonania,
  • wystąpienie różnych traumatycznych okoliczności.

Oczywiście jest to zaledwie garstka przypadków, wiele zależy też od naszej indywidualnej osobowości i wrażliwości. 

 Proste sposoby na radzenie sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem? Najłatwiejszą odpowiedzią jest chyba “unikać sytuacji, które go wywołują”. Jednak dobrze wiemy, że nie jest to proste i całkowicie możliwe. Jednocześnie koniecznie trzeba podkreślić, że na nasze odczuwanie stresu w dużej mierze oddziałuje prowadzony przez nas tryb życia. Warto jest ograniczyć, albo całkowicie zrezygnować z picia alkoholu czy też zażywania innych substancji psychoaktywnych. Chociaż pozornie może wydawać się, że pomagają one ukoić zszargane nerwy, to jednak w długotrwałej perspektywie, uzyskujemy efekt odwrotny do zamierzonego. Dodatkowo dbajmy o wypoczynek,a także regularnę aktywność fizyczną – w czasie uprawiania sportu zmniejsza się poziom kortyzolu i pobudzana jest produkcja endorfin. Dobrze, jeśli mamy kogoś bliskiego, z kim możemy porozmawiać i komu możemy zaufać. Wielu osobom służą też specjalne dzienniki, w których notują swoje emocje. Bardzo istotnym elementem jest wyrażanie emocji, stawianie granic, które mogą nas ochronić i zapobiec nadmiernemu stresowi.

Skuteczne łagodzenie stresu

Istnieje też wiele metod, które mają być pomocne w walce ze stresem. Wskazać możemy tutaj trening Jacobsona, który polega na napinaniu poszczególnych partii mięśni, a potem stopniowym ich rozluźnianiu lub Schulza . Warto jest wspomnieć również o mindfulness, który wiele czerpie z medytacji czy też jogi i pozwala nam skupić się na sobie i uspokoić skołatane nerwy, pomaga nam  skupić się na tu i teraz. Dobrze też znać taką metodę jak wizualizacja, gdzie za sprawą wyobraźni przenosimy się w określone miejsca, które mają nam pomóc pozbyć się stresu. Wszystkie te techniki są bardzo obszerne i niewątpliwie warto jest przyjrzeć im się bliżej.  

Stres jest w stanie skutecznie utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Dlatego właśnie każdy z nas powinien wiedzieć, jak skutecznie sobie z nim radzić.

Share