Jak uniknąć nadmiaru bodźców i poprawić samopoczucie?

Nadmiar bodźcówLudzie każdego dnia odbierają tysiące bodźców, czyli uczuć powodujących specyficzną reakcję receptorów nerwowych lub innych komórek. Jest to całkowicie normalne zjawisko, którego doświadcza się na każdym etapie życia. Problem zaczyna się jednak, gdy pojawia się ich zbyt wiele – człowiek robi się wtedy niespokojny, a jego samopoczucie znacznie się pogarsza.

Nadmiar bodźców – dowiedz się, jaki może mieć na Ciebie wpływ

Zacznijmy od tego, jakie są najczęstsze przyczyny przebodźcowania. Zazwyczaj wynikają one z czynników, które w mniejszym lub większym stopniu docierają do Ciebie z otoczenia. Mowa tutaj na przykład o niewłaściwym oświetleniu, nieprzyjemnym hałasie, dyskomforcie termicznym, czy też o nadmiernej ilości światła niebieskiego lub krzykliwych reklam. Zbyt duża ilość bodźców bardzo szybko może doprowadzić do obniżenia nastroju, utrudnionego panowania nad emocjami, a także do zmniejszonej zdolności radzenia sobie ze stresem. To wszystko niestety rośnie niczym kula śnieżna i ciągnie za sobą szereg innych, przykrych konsekwencji. Przewlekły stres może być bowiem jednym z czynników zwiększających ryzyko wystąpienia wielu chorób, takich jak na przykład zaburzenia hormonalne, problemy psychiczne, miażdżyca, depresja. Do najczęstszych objawów przestymulowania warto zaliczyć również obniżenie odporności oraz pojawienie się lub nasilenie migrenowych bóli głowy.

Jak ograniczyć bodźce?

Pierwszym krokiem w kierunku ograniczenia bodźców powinno być dostosowanie środowiska do swoich indywidualnych potrzeb. Trzeba uświadomić sobie, jaki rodzaj światła oraz jakie dźwięki pomagają Ci się skoncentrować, a jakie wręcz przeciwnie – sprawiają, że czujesz się źle i nieswojo. Warto mieć na uwadze dwie strony medalu – zarówno nadmierne, jak i niedostateczne oświetlenie może powodować przestymulowanie. Podobnie wygląda kwestia dźwięków – hałas to nie tylko głośny gwar, ale również ledwie słyszalne, irytujące sygnały. Na przebodźcowanie może mieć wpływ także ubiór – należy się ubierać w części garderoby, które nie drażnią, są przyjemne w dotyku i zapewniają komfort termiczny. Szalenie istotne jest też to, aby po pracy zapewnić sobie chwilę wytchnienia – powrót do domu i spędzanie popołudnia przed ekranem komputera lub telewizora z pewnością nie powinno być częścią relaksu. Warto pamiętać, że przebodźcowanie bardzo często dotyka najmłodszych. Z tego też powodu należy zwrócić uwagę na wprowadzenie rytuałów i stałego planu dnia dziecka, a także na dbanie o regularną porę snu i ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych.

Ograniczenie bodźców – czy jest gwarancją dobrego samopoczucia?

Bodźce należy przeanalizować, a następnie krok po kroku je ograniczać. Takie działanie niewątpliwie wpłynie pozytywnie na samopoczucie, ale niekiedy może nie wystarczyć. Wynika to z faktu, iż nie wszystkich nadmiernych lub negatywnych czynników zewnętrznych można się pozbyć. Jeśli czujesz, że wprowadzanie zmian nie pomaga, rozważ wizytę u doświadczonego psychologa, który pomoże Ci walczyć z trudami dnia codziennego.

Przestymulowanie to problem, który dotyka bardzo dużą część osób. Uświadomienie sobie nadmiaru bodźców i objawów z tym związanych to pierwszy, ogromny krok w stronę sukcesu. Bez względu na przyczynę przebodźcowania pamiętaj, że jest to niedogodność, z którą można walczyć.

Share