Na co dzień często spotykamy się z pojęciem narcyzmu. Potocznie narcyzem nazywa się przede wszystkim osoby zawsze stawiające siebie ponad innymi, interesujące się wyłącznie sobą i chcące osiągać spektakularne sukcesy w wielu dziedzinach. Jak żyć z narcyzem? Czy jest to w ogóle możliwe?
Życie z narcyzem
Tworzenie związku czy budowanie przyjaźni z narcyzmem nie należą do najłatwiejszych wyzwań. Dlaczego tego rodzaju relacja na dłuższą metę jest bardzo kłopotliwa, a niejednokrotnie powoduje obustronną frustrację? Źródło problemów tkwi w poczuciu niskiej wartości osoby narcystycznej i jej dążeniu do tworzenia niezwykle idealistycznego, perfekcyjnego wręcz obrazu siebie. By tego rodzaju działania przyniosły zamierzony skutek, większość narcyzów skupia się wokół koloryzowania swoich osiągnięć i nieustannie się przechwala, wykorzystując przy tym informacje niekoniecznie zgodne z prawdą. Co równie istotne, narcyzi wymagają akceptacji otoczenia, które powinno ich chwalić i doceniać gwarantując im tym samym wysoki poziom samozadowolenia. Trudność relacji powoduje ponadto problem z odczuwaniem empatii – narcyzi nie potrafią współodczuwać ani darzyć innych szacunkiem.
Osobowość narcystyczna
Narcyzm, klasyfikowany jako specyficzne zaburzenie osobowości wiąże się z występowaniem przynajmniej kilku, nie zawsze łatwych do rozpoznania objawów. Charakterystyczną, górującą cechą narcyzów jest poczucie wyższości, skłonność do pogardzania ludźmi pochodzącymi z różnych środowisk i grup społecznych. Poza tym, osoby narcystyczne zawsze chronią swoją samoocenę, nie są samokrytyczne, a dodatkowo nie potrafią również przyjmować krytyki z zewnątrz. Na jakiekolwiek kierowane pod ich adresem zarzuty reagują irytacją lub gniewem. Chorobliwe przekonanie o własnej wyjątkowości sprawia też, że narcyzi tworzą własne legendy i zręcznie manipulują faktami – pomniejszają swoje porażki i wyolbrzymiają dokonania. Nie bez znaczenia pozostaje cechująca narcyzów skłonność do niepohamowanej oraz nieuzasadnionej zazdrości i arogancji.
Jak radzić sobie z narcyzem?
Będąc w związku z narcyzem trzeba liczyć się z tym, że w gruncie rzeczy nie zawiązujemy relacji z nim samym, ale jedynie z wykreowanym obrazem osoby pełnej kompleksów. By zmienić ten stan konieczna jest chęć narcyza do tego, by stanąć w prawdzie, odrzucić stworzoną iluzję i odzyskać trzeźwe spojrzenie na rzeczywistość. W tym celu konieczna jest pomoc psychologa, który w zależności od potrzeb pacjenta zaproponuje odpowiedni rodzaj psychoterapii. Zalecane są głównie metody wykorzystywane w psychoterapii psychodynamicznej oraz terapii poznawczo-behawioralnej. Systematyczna i przynosząca efekty współpraca z terapeutą może sprawić, że narcyzi będą w stanie znacznie lepiej funkcjonować w społeczeństwie.
Narcyzm to specyficzny rodzaj zaburzenia osobowości uniemożliwiający budowanie trwałych i wartościowych relacji z innymi ludźmi. Osoby narcystyczne są bowiem skupione wyłącznie na sobie, w tym na pogłębianiu przeświadczenia o własnej wyjątkowości. By im pomóc, warto poprosić o poradę psychologa lub psychoterapeutę, który z pewnością zaproponuje najbardziej odpowiedni model leczenia.