Kim są Wysoko Wrażliwe Osoby?

Wysoko Wrażliwa OsobaNa pewno zauważyliście, że niektóre osoby przeżywają życie intensywniej od innych. Ma to swoje zalety i plusy – mogą głębiej doświadczyć niektóre wydarzenia, ale z drugiej strony często stresują się błahymi rzeczami. Mowa tu o Wysoko Wrażliwych Osobach – kim są WWO?

Wysoko Wrażliwe Osoby – definicja 

Wysoka wrażliwość określa sposób, w jaki przetwarzamy doświadczenia i emocje. W tym wypadku to przede wszystkim intensywniejsze przeżywanie różnych rzeczy oraz niezwykła uważność i wrażliwość, która wyczula na otaczający nas świat. Osoby wysoko wrażliwe w relacjach z innymi są bardzo empatyczne. Z łatwością wyczuwają potrzeby innych, dzięki czemu szybko odnajdują się w nowych sytuacjach. Najczęściej są takie od dzieciństwa, a mogą być nimi zarówno introwertycy, jak i ekstrawertycy.

Wysoko wrażliwi funkcjonują w zupełności normalnie, czasem mają jednak problem ze stresem, któremu łatwo się poddają, oraz z emocjami – z racji tego, że przeżywają wszystko głębiej, na przykład odczuwanie smutku może być dla nich niezwykle przykrym wydarzeniem. 

Cechy Wysoko Wrażliwych Osób 

Osoby wysoko wrażliwe definiuje się za pomocą 4 głównych cech. Pomagają one odpowiedzieć na pytanie – “czy jestem WWO?”. 

  • Głębokość przetwarzania – osoby wrażliwe przeżywają zarówno pozytywne, jak i negatywne zdarzenia niezwykle mocno. 
  • Przestymulowanie – nawet na pozór błahe rzeczy mogą okazać się dla nich bardzo przytłaczające. 
  • Empatia i emocjonalność – te cechy są u nich wyjątkowo rozwinięte. 
  • Wrażliwość – wysoko wrażliwe osoby są wyczulone na wiele elementów, zauważą drobiazgi, których inni nawet nie dostrzegą. 

Jak żyć jako Wysoko Wrażliwa Osoba?

Funkcjonowanie jako wysoko wrażliwa osoba wcale nie jest takie proste. W tym przede wszystkim pomoże nam uświadomienie sobie, że jesteśmy jedną z nich. Dzięki temu nie będziemy dłużej czuć się tak, jakbyśmy odstawali od grupy. Powinniśmy ponadto zdać sobie sprawę z własnych potrzeb i ograniczeń. Nie wyrażajmy zgody na rzeczy, które mogą być źródłem stresu czy niepokoju. Nauczmy się odmawiać innym i stawiać swój komfort na pierwszym miejscu. 

Dajmy sobie czas na to, by się zregenerować – po intensywnym dniu zróbmy sobie przerwę i się zrelaksujmy. Zachowanie takiej równowagi jest niezwykle ważne dla wysoko wrażliwej osoby – bez tego będzie ciągle zestresowana i niespokojna, bo nie będzie miała jak poradzić sobie z emocjami. 

Bycie wysoko wrażliwą osobą wcale nie musi być wadą. Dogłębne przeżywanie, rozwinięte poczucie empatii, emocjonalność – te elementy mogą stać się naszymi zaletami, jeśli będziemy wiedzieli, jak odpowiednio sobie z nimi poradzić.

Share