Natrętne myśli – jak z nimi walczyć?

Natrętne myśli - jak z nimi walczyć?

Myśli, które pomimo usilnych starań nie przestają Ci towarzyszyć, obawy dotyczące czysto hipotetycznych sytuacji, nieumiejętność skupienia się na czymkolwiek – czy kiedyś tego doświadczyłeś? Są to najpopularniejsze objawy natrętnych, niekiedy wręcz obsesyjnych myśli. Choć nie zawsze są one objawem zaburzeń psychicznych, przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Jak zatem z nimi walczyć?

Natrętne myśli, czyli jakie?

Najprostszą definicją natrętnych myśli jest ta, która określa je jako myśli niechciane, a jednocześnie niedające się w żaden sposób zignorować. Są to swego rodzaju nieznikające wyobrażenia, idee, a niekiedy nawet impulsy do działania. Powstają w umyśle danej osoby i zabierają niemal całą jej uwagę. Są bowiem tak silne, że osoba, której dotyczą wspomniane myśli nie jest w stanie skierować ich w inną stronę. Mogą dotyczyć bardzo wielu różnych kwestii i budzić skrajne emocje. Często są to uczucia negatywne, takie, jak na przykład wstyd, niepokój, strach, czy poczucie winy. Natrętne myśli obejmują wiele tematów, często tych nie do końca wyjaśnionych lub nieobiektywnych. Bardzo duża część osób zmagających się z natrętnymi myślami przyznaje, że dotyczą one religii, magii, seksualności, agresji względem innych lub siebie, higieny, czy bezpieczeństwa.

Przyczyny obsesyjnych myśli

Przyczyn obsesyjnych myśli jest wiele. Warto mieć na uwadze, że same w sobie nie są one zaburzeniem o podłożu psychologicznym. Pojawiają się bowiem w umyśle każdej osoby i – dopóki nie utrudniają codziennego funkcjonowania – nie są odstępstwem od normy. Jeśli jednak myśli są na tyle silne i obsesyjne, że wywołują niepokój, dezorientację i brak motywacji, mogą wynikać z zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, inaczej z nerwicy natręctw. Myśli obsesyjne często bywają wypadkową innych, odczuwanych przez każdego uczuć. W wielu przypadkach pojawiają się w wyniku wstydu, poczucia winy, czy stresu. Na tego typu gonitwę myśli są narażone również te osoby, które wykazują swego rodzaju tendencję do nadmiernego zamartwiania się. Na ich występowanie bardzo często skarżą się osoby, których problemy wynikają z nieprzepracowanych traum z dzieciństwa. Nie sposób nie wspomnieć również o takich przyczynach, jak depresja poporodowa, czy restrykcyjne diety. W pierwszym przypadku kobiety nie mogą pozbyć się wrażenia, że nie poradzą sobie z nową rolą, rolą matki. W drugim przypadku obsesyjne myśli dotyczą głównie jakości spożywanych posiłków, czy też ilości przyswojonych kalorii.

Jak radzić sobie z natrętnymi myślami?

Jak można się domyślać, najlepszym rozwiązaniem, aby pozbyć się natrętnych myśli jest terapia. Specjalista z pewnością pomoże Ci ustalić ich przyczynę oraz nauczy Cię, co robić, aby tego typu problem pojawiał się jak najrzadziej. Najczęściej spotykaną radą jest jednak to, aby przede wszystkim przestać walczyć – jak się okazuje, im bardziej walczysz ze swoimi myślami, tym większy przymus myślenia na dany temat odczuwasz. Należy spróbować skupić się na tym, co jest tu i teraz oraz uświadomić sobie, że perfekcja nie istnieje, dlatego nie warto do niej dążyć. Dobrym rozwiązaniem jest również kwestionowanie swoich myśli oraz uświadamianie sobie, co najgorszego mogłoby się stać, gdyby te stały się rzeczywistością. Jak się okazuje, w większości przypadków skutki nie będą aż tak poważne, jak poważne są myśli na ich temat.

Myśli powodują u Ciebie niepokój lub przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu? Jeśli tak, najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do psychologa lub psychoterapeuty. Choć decyzja o zapisaniu się na pierwszą wizytę jest trudna, cały proces jest tego warty.

Share