Jak poradzić sobie z jesiennym przesileniem?

jesienne

Jesień to pora roku, która przychodzi po słonecznym lecie. Mimo że czaruje magią kolorów, takich jak złoto, burgund czy brąz, wiele osób jest wtedy przygnębionych i traci zapał do działania. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym radzić?

Przesilenie jesienne – skąd się bierze?

Są ludzie, którzy bardzo źle reagują na zmiany. Te, które pojawiają się zwykle na przełomie września i października mogą mieć na nich wyjątkowo zły wpływ. Nagle znikają upały, trzeba na dno szafy schować letnie sukienki i krótkie spodenki. Coraz częściej pojawiają się opady deszczu, a temperatura spada… Do tego szare dni i szybkie zapadanie zmroku… Z tego względu mniej czasu spędzamy na dworze, co negatywnie wpływa na pracę mózgu. Mniejsza ilość światła prowadzi do choroby zwanej SAD (Seasonal Affective Disorder), objawiającą się brakiem motywacji, ospałością, apatią i rozdrażnieniem. Czy można więc jakoś walczyć z jesiennym przesileniem?

Ciesz się pięknem jesieni

Ważne jest, aby w każdej sytuacji znaleźć dobre strony. Jesień daje nowe możliwości – można zorganizować rodzinny wypad na grzyby, pozbierać kasztany w parku i stworzyć z nich figurki. To także idealna pora na to, aby zrobić dla rodziny lub przyjaciół pyszną zupę dyniową albo owinąć się ciepłym kocem i usiąść z kubkiem gorącej herbaty nad ulubioną książką – ważne, aby nie myśleć tylko o tym, że jesień kojarzy się z szarością i nudą.

Sen

Jedną z podstawowych potrzeb jest zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości snu. Jeśli pominiesz ten aspekt, spadnie wydajność Twojej pracy, a nawet obniży się odporność. Będziesz mieć również problemy z koncentracją, a rozdrażnienie Cię będzie niezwykle łatwe. Jeśli czujesz się osobą przygnębioną i nieproduktywną, warto pomyśleć o krótkiej drzemce, która pozwoli organizmowi na regenerację.

Ruch i towarzystwo

Bardzo ważne jest, żeby nie wracać do domu i nie smucić się, tylko wykorzystać ten czas na coś produktywnego. Gdy nie będzie padać dobrze wybrać się na wycieczkę rowerową, w innym wypadku można umówić się z przyjaciółmi na basen lub seans filmowy. Jesień to także dobry czas na… planowanie! Można zająć się organizacją imprezy sylwestrowej albo zacząć myśleć nad postanowieniami noworocznymi. Odpowiednie wypełnienie czasu sprawi, że będziesz mieć dobry humor oraz poczucie kontroli nad własnym życiem.

A jeśli to nie pomoże…

Na zmiany pogody szczególnie wrażliwi są meteopaci, czyli osoby wyczulone na skoki ciśnienia i wahania temperatury. Jeśli do tego dojdą także niepowodzenia życiowe, nietrudno o depresję. Aby tego uniknąć, należy zdać sobie sprawę z problemu i jak najszybciej udać się do specjalisty, który pomoże przywrócić równowagę.

Przesilenie jesienne może prowadzić do pogorszenia nie tylko kondycji fizycznej, lecz także psychicznej. Bardzo ważne jest, aby dbać o każdy z tych aspektów i starać się znaleźć piękne kolory jesieni.

Share