Powrót do rzeczywistości – jak sprawić by był lżejszy?

Powrót z urlopu

Okres wakacyjny dobiegł końca, a jednocześnie rozpoczął się nielubiany czas powrotów do pracy. Najczęściej pojawienie się w firmie po dłuższym wypoczynku jest związane z olbrzymim stresem i poczuciem bezradności. W jaki sposób ułatwić sobie ten trudny moment?

Stresujący koniec urlopu

Przed powrotem do pracy warto zastanowić się nad tym, dlaczego tak naprawdę nie chce Ci ponownie zajmować codziennymi obowiązkami. Niejednokrotnie paraliżująca niechęć jest spowodowana lękiem przed nadmiarem czekających na nas zadań. Przepełniona wiadomościami skrzynka mailowa i stos nowych zleceń skutecznie blokują system motywacji, a zarazem sprawiają, że można czuć się przytłoczonym ciężarem ponad własne siły. Ponadto, dyskomfort psychiczny powoduje także trudność w odnalezieniu się w bieżących sprawach firmy. Nagła zmiana perspektywy z wakacyjnej na pracowniczą odbiera nam chęci do życia i radość z niedawnego wypoczynku. Aby powrót do rzeczywistości nie był koszmarem, trzeba wcześniej odpowiednio się do niego przygotować.

Nie daj się zaskoczyć

Łagodne przyjście do pracy po zakończonym urlopie zapewni nam wcześniejsze, solidne przygotowanie. W celu zagwarantowania sobie wewnętrznego komfortu, dobrze jest w miarę możliwości sfinalizować rozpoczęte projekty i zadania. Aby zachować ciągłość przepływu informacji lub terminowość poszczególnych zleceń można również przekazać najważniejsze obowiązki swoim kolegom. Pierwszego dnia po wakacjach najlepiej skupić się na aktualnych problemach i nie starać się za wszelką cenę nadrobić zaległości z kilku tygodni w parę godzin. Nie warto od razu porywać się z motyką na słońce, żeby nie dopuścić do pojawienia się dodatkowego stresu. Stworzenie precyzyjnego planu działania pozwoli nam płynnie przejść przez kolejne etapy pracy, a zarazem przyzwyczaić się do normalnego trybu funkcjonowania. W poprawie nastroju z pewnością pomogą również rozmowy ze współpracownikami, ich dobre rady i wsparcie.

Skup się na pozytywach

Niezależnie od sytuacji, powinno się starać się dostrzegać pozytywne strony swojej pracy. Choć zawodowe obowiązki zawsze niosą ze sobą mniej przyjemne zadania, podstawą efektywnego działania jest radość z tego, co robi się na co dzień. Jeśli czujesz, że powrót z urlopu sprawia Ci olbrzymią trudność, bo nie lubisz swojego miejsca pracy i wszystkiego co z nim związane, to znak, że powinieneś zacząć zastanawiać się nad zmianą swojego stanowiska. Niejednokrotnie wielu z nas na siłę kontynuuje karierę w danej branży, lecz tak naprawdę męczy się podczas pracy i nie czerpie z niej satysfakcji. Nic więc dziwnego, że w takim przypadku urlop traktowany jest jak substytut ucieczki, która w gruncie rzeczy nie przynosi prawdziwej przemiany życia zawodowego. Jeśli natomiast pomimo tego, że lubisz swoją pracę, napotykasz na znaczne trudności w powrocie do wykonywania regularnych zadań po wakacjach, staraj się odkrywać w niej nowe możliwości rozwoju i motywować się osiąganymi sukcesami. Radość z drobnych przyjemności po pracy umożliwi osiągnięcie zdrowego balansu, a dodatkowo pozytywnie wpłynie na efektywność. Koniec urlopu nie oznacza przecież, że kolejny nigdy nie nadejdzie – w przerwach po pracy można oddać się marzeniom i rozpocząć planowanie następnych, wyczekiwanych podróży.

Powrót do rzeczywistości to nieodłączony element życia każdego pracownika. Aby uniknąć nadmiernego stresu, najlepiej dobrze zaplanować swoje działania już przed wyjazdem na wakacje i w miarę możliwości zakończyć realizowane projekty. Odnalezienie pozytywnych aspektów w codziennych obowiązkach sprawi, że będziesz czerpać satysfakcję z wykonywania kolejnych zadań, a w konsekwencji odzyskasz właściwą równowagę psychiczną.

Share