Psychologia pozytywna: Klucz do szczęśliwego życia

Psychologia pozytywna: Klucz do szczęśliwego życiaPsychologia pozytywna jest przepełniona technikami, które mają za zadanie podnosić komfort codziennego życia. Można dzięki niej zdobyć narzędzia, które pozwolą nieustannie dążyć do osiągnięcia dobrostanu. Jakie są jej najważniejsze założenia? Czy z pozytywnym podejściem psychologicznym wiążą się jakieś wyzwania?

Czym jest psychologia pozytywna?

Psychologia pozytywna jest nurtem psychologicznym skupiającym się na wzmacnianiu ludzkiego potencjału i poznawaniu źródeł szczęścia. Jej powstanie datowane jest na drugą połowę lat 90. Wówczas Martin Seligman, amerykański psycholog, zaczął szerzyć tezę, że psychologia powinna skupiać się nie tylko na ludzkich słabościach, ale również dążyć do wzmacniania wśród ludzi ich siły, potencjału i talentów. Jakie są najważniejsze założenia psychologii pozytywnej?

  • Dążenie do odnajdywania osobistego potencjału;
  • rozwijanie swoich charakterystycznych cech i talentów;
  • dążenie do osiągnięcia dobrostanu;
  • uważne przyglądanie się kreatywności i inteligencji emocjonalnej.

Pozytywna psychologia – techniki i narzędzia

Zastanawiając się nad tym, czym jest psychologia pozytywna, warto przeanalizować podstawowe techniki i narzędzia wykorzystywane w tym nurcie. Przede wszystkim – praktykowanie wdzięczności. Często proponowaną formą jest prowadzenie specjalnego dziennika. Ma być to sposób na naukę dostrzegania w każdym dniu tego, co dobre. Podobne znaczenie ma mindfulness. Jednak głównym zadaniem tego narzędzia jest nauczenie się życia tu i teraz oraz świadomego przeżywania każdej chwili. Ważny jest też trening emocjonalny oraz wprowadzanie do codziennej rutyny nawyków umożliwiających stworzenie satysfakcjonującego życia, dążącego do dobrostanu.

Czy psychologia pozytywna zawsze jest dobra?

Psychologia pozytywna wiąże się z dążeniem do osiągnięcia dobrostanu. Na ten stan składa się wypracowanie autodeterminacji, praktykowanie wdzięczności i przeżywanie pozytywnych emocji, osiąganie celów, poczucie sensu życia i budowanie wartościowych relacji z innymi ludźmi. Są to nieocenione wartości! Jednak psychologowie wskazują też na pewne pułapki psychologii pozytywnej. Trudne emocje i dyskomfort to nieodłączne elementy życia. Aby przeżywać je w bezpieczny sposób, należy nauczyć się ich akceptacji i wypracować konstruktywne sposoby radzenia sobie z trudnościami. Pomijanie tego aspektu życia może prowadzić do nadmiernych reakcji stresowych, lękowych, a nawet do epizodów depresyjnych występujących po napotkaniu problemów lub doznaniu krzywd. Nadmierny optymizm również może na dłuższą metę stać się źródłem bólu. Zdecydowanie bezpieczniejsze jest budowanie racjonalnego podejścia do rzeczywistości.

Psychologia pozytywna to wartościowy nurt psychologiczny, do którego należy jednak podchodzić z pewnym dystansem. Zdroworozsądkowe korzystanie z niektórych technik i narzędzi wywodzących się z psychologii pozytywnych może znacznie podnieść komfort życia! Jednak tylko wtedy, gdy będą one mądrze wykorzystywane.

Share