Psychoterapia online: Korzyści oraz wyzwania

Psychoterapia online: Korzyści oraz wyzwaniaPsychoterapia jest przede wszystkim formą leczenia zaburzeń psychicznych. Jednak nie tylko! Dzięki niej można zadbać o swój rozwój osobisty, nauczyć się zdrowego regulowania emocji, stawiania granic czy poprawić komfort funkcjonowania w relacjach społecznych. Czy warto zdecydować się na psychoterapię online? Jakie wyzwania i korzyści wiążą się z taką formą terapii?

Jakie wyzwania wiążą się z terapią online?

Jedną z podstawowych kwestii wpływających na skuteczność leczenia jest relacja terapeutyczna. W przypadku terapii online jej zbudowanie jest dla niektórych osób zdecydowanie trudniejsze – jednak nie oznacza to, że jest niemożliwe! Czasem po prostu potrzeba nieco dłuższego okresu czasu. Skąd mogą wynikać te trudności? Forma wideo-rozmowy charakteryzuje się czasem wyzwaniami w związku należytego odbierania mimiki twarzy i gestykulacji.

Niektóre osoby mogą doświadczać problemów z koncentracją i należytym zaangażowaniem się w rozmowę. Ten problem dotyczy w szczególności pacjentów korzystających z psychoterapii online, którzy doświadczają głębokich problemów, takich jak chociażby umiarkowana czy ciężka depresja. Czasem problematyczne okazuje się też znalezienie miejsca, w którym możliwe jest odbycie sesji terapeutycznej z zachowaniem należytej prywatności.

Korzyści psychoterapii online

Jednak psychoterapia online to nie tylko wyzwania i trudności, ale przede wszystkim wiele zalet! Jedną z nich jest dostępność do usług oferowanych przez wielu różnych terapeutów. Bardzo często możliwe jest też dostanie się na wizytę bez kolejki, co w przypadku wizyt w tradycyjnym gabinecie może być w niektórych miastach sporym wyzwaniem (nawet w sektorze prywatnym).

Terapia online to prawdziwe zbawienie dla osób mieszkających poza granicami kraju. Proces psychoterapii online pozwala bowiem na podjęcie leczenia w swoim ojczystym języku. Pacjenci z reguły lepiej się wówczas czują i są w stanie bardziej adekwatnie opowiadać o swoich emocjach i przeżyciach wewnętrznych.

Jak wybrać dobrego terapeutę?

Szukając dobrego terapeuty należy najpierw zorientować się w nurtach terapeutycznych. Znacznie się od siebie różnią i nie wszystkie są tak samo skuteczne w rozwiązywaniu konkretnych problemów. Należy mieć też świadomość tego, że psycholog i psychoterapeuta to zupełnie różne osoby, mające odmienne kwalifikacje. Chcąc rozpocząć długotrwały proces psychoterapii należy wybrać terapeutę, który może wylegitymować się dyplomem ukończenia szkoły psychoterapii.

Psychoterapia jest niezbędnym elementem leczenia zaburzeń psychicznych. Warto rozważyć wybór formy spotkań online, gdyż dzięki nim można skorzystać z usług wielu kompetentnych specjalistów i umówić się na wizytę w dogodnym dla siebie terminie.

Share