Zespół Stresu Pourazowego jest schorzeniem, które pojawia się w wyniku przebycia traumatycznych wydarzeń. Niestety często ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że to właśnie PTSD ich dotyka. W związku z tym nie podejmują leczenia, które często może przynieść wręcz zbawienne efekty!
PTSD czyli zespół stresu pourazowego
Jak już zostało wspomniane PTSD to nic innego jak zespół stresu pourazowego, który kwalifikowany jest jako zaburzenie psychiatryczne. Przez długi czas wspomniany problem uważany był za dotyczący głównie żołnierzy wracających z frontu, gdzie doznawali okrucieństwa wojny. Stąd wzięły się też inne nazwy schorzenia, jak chociażby “szok pociskowy”. Na szczęście coraz głośniej mówi się o tym, że wspomniany kłopot dotknąć może praktycznie każdego, kto za sobą ma traumatyczne przeżycia. Zasadniczo PTSD występuje częściej u kobiet niż wśród mężczyzn. Objawia się również wśród dzieci, u których objawy mogą się różnić od tych występujących wśród dorosłych. U nich jako główne wymienia się koszmary nocne czy też nawracające, uciążliwe myśli. Dzieci mają z kolei nowe lęki, które nie są związane z przebytymi wydarzeniami. Bywają także rysunki dotyczące traumy, dolegliwości bólowe, czy też nawet zanik pewnych umiejętności.
Czy PTSD mnie dotyczy?
Chociaż jak już zostało wcześniej wspomniane typowymi objawami PTSD są koszmary, najczęściej związane z traumatycznymi wydarzeniami czy też uporczywie nawracające myśli, warto też brać pod uwagę inne czynniki, które mogą świadczyć o tym, że zmagamy się właśnie PTSD. Wskazuje się tu między innymi znaczące obniżenia nastroju a nawet epizody depresyjne czy zaburzenia snu. Pojawiają się również tak zwane “flashbacki”, czyli uporczywie nawracające wizje przeszłości, a nawet w skrajnych przypadkach halucynacje. Warto też wskazać szereg symptomów fizycznych towarzyszących danej jednostce chorobowej jak nadpobudliwość, częste omdlenia, bycie ciągle w “trybie czuwania”. Dodatkowo osoby z PTSD zazwyczaj omijają miejsca, które kojarzą im się właśnie z trudnymi przeżyciami.
Zespół stresu pourazowego: jak sobie z nim poradzić?
Zespół stresu pourazowego nieleczony może w parze iść z różnego rodzaju innymi zaburzeniami. Mowa chociażby o alkoholizmie, gdzie chorzy szukają chwilowej ucieczki właśnie “w kieliszku”. Musimy jednak podkreślić, że używki, nawet jeśli przynoszą chwilową ulgę to na dłuższą metę mogą potęgować uciążliwe objawy. Pamiętajmy, że zespół stresu pourazowego jak każde schorzenie można leczyć: zazwyczaj wdrażana jest farmakoterapia, która w parze powinna iść z wizytami u terapeuty. Szczególnie doceniana jest tutaj terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Wśród metod, które są również stosowane wymienia się ekspozycję wyobrażeniową, której głównym celem jest zminimalizowanie lęku.