Być może każdy z nas słyszał, że człowiek jest istotą społeczną. Co to znaczy? Że nie został stworzony do samotności! Poza skrajnymi przypadkami, ludzie potrzebują innych do tego, aby prawidłowo funkcjonować, rozwijać się, być po prostu zdrową i spełnioną osobą. W czasie koronawirusa i wprowadzonych obostrzeń, kiedy kontakt z bliskimi jest utrudniony możemy czuć się źle. W jaki sposób relacje międzyludzkie wpływają na kondycję psychiczną?
Po co ludziom relacje międzyludzkie?
Warto zastanowić się co dają nam relację z innymi ludźmi? Przede wszystkim poczucie wsparcia, zrozumienia. Wartościowe są także rozmowy, dzielenie się przemyśleniami, co w pojedynkę jest raczej niemożliwe. Ponadto dzięki kontaktom uczymy się empatii i możemy dzielić się swoimi emocjami, przez co wzrasta nasza samoświadomość. Dzięki innym ludziom rozwijamy siebie poprzez wspólne pasje, naukę, spędzany wspólnie wolny czas. To rozwija wewnętrznie, wskazuje wiele perspektyw patrzenia na daną kwestię. Sama długotrwała samotność negatywnie wpływa na człowieka i mowa tu nie tylko o psychice, ale również objawach somatycznych.
Skutki braku relacji
Długotrwały brak kontaktu z drugim człowiekiem może skutkować bardzo poważnymi negatywnymi konsekwencjami dla naszego zdrowia. Udowodniono, iż wielotygodniowe poczucie samotności zwiększa odporność na ból i obniża poczucie empatii wobec drugiego człowieka, czyli wprawia w stan odrętwienia i obojętności. Niedobór relacji międzyludzkich z innymi wpływa także znacząco na choroby serca, a ponadto zwiększa wydzielanie się w organizmie kortyzolu, czyli hormonu stresu, co jest możliwe do zniwelowania poprzez posiadanie w domu zwierzęcia. Samotność zwiększa ryzyko zapadnięcia na depresję, a co się z tym wiąże wzrasta ryzyko samobójstw, a także zwiększa śmiertelność, ponieważ chroniczna, nieleczona depresja zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Można podsumować, że samotność to nie jest stan, do którego człowiek został stworzony.
Jak walczyć z samotnością?
Mimo zniesienia niektórych obostrzeń kontakt z drugim człowiekiem może być nadal problematyczny. Zatem pojawia się pytanie: jak sobie z tym radzić? Najlepiej wykorzystywać do tego możliwości, jakie daje internet do nawiązania relacji międzyludzkich! Nie warto zamykać się na wzajemne relacje: można na przykład umówić się z rodziną na wideorozmowę lub wspólny trening z przyjaciółką. W przypadku przebywania w izolacji czy na kwarantannie dobrym pomysłem jest ustalenie stałego rytmu dnia – wstawaj o określonej godzinie, wykonuj domowe obowiązki, utrzymuj każdego dnia kontakt z bliskimi i nie zapominaj o aktywności fizycznej, którą możesz wykonywać w domu – w sieci znajdziesz wiele gotowych treningów, do których potrzebujesz wyłącznie chęci! Ponadto świetnym rozwiązaniem na stres, nudę oraz zły nastrój są kolorowanki antystresowe dla dorosłych. Pozwalają się skupić, a tworzenie czegoś kolorowego sprawia satysfakcję i relaksuje.
Jeżeli z powodu braku kontaktu z innymi ludźmi odczuwasz obniżenie samopoczucia, brak energii, smutek – warto pomyśleć o konsultacji z psychologiem. W obecnych czasach można to zrobić nawet przez internet. Dobrze jest dbać o swoje zdrowie psychiczne każdego dnia – tym pomoże nam utrzymywanie dobrych, wartościowych relacji z bliskimi i przyjaciółmi.