Rozstanie – jak sobie poradzić?

Rozstanie to kryzysowy moment w życiu człowieka. Często może wydawać się, że wraz z odejściem drugiej połówki zawalił nam się cały świat. Jak poradzić sobie w tych trudnych chwilach? 

Smutek po rozstaniu

Niemal każdy z nas doznał kiedyś sytuacji, jaką jest rozstanie. Powody mogą być różne: czasem jest to niezgodność charakterów, która sprawia, że obie strony stwierdzają, że czas zakończyć związek. Niestety, wiele par rozstaje się w innych, bardziej drastycznych okolicznościach. Towarzyszy im wtedy wiele negatywnych emocji, kłótni oraz przykrych słów, które padają z dwóch stron. Praktyką, która również jest stosowana, szczególnie w czasach “szybkich randek” jest kończenie relacji poprzez tak zwany ghosting: czyli po prostu znikanie z życia drugiej osoby bez słowa. Podkreślmy, że rozstanie każdy może przeżywać inaczej: dla jednych będzie to spokojne zamknięcie pewnego etapu życia, dla niektórych natomiast smutek, który towarzyszy utracie partnera może być tak duży, jak ten po śmierci bliskiej nam osoby. Ile trwa taki stan? To również jest bardzo indywidualna kwestia, może to być na przykład kilka tygodni, ale równie dobrze kilka lat, zwłaszcza w przypadku długotrwałej relacji. Co czujemy w tych chwilach? Większość z nas odpowiedziałaby tutaj, że smutek, jednak pojawia się też często złość, gniew czy bezsilność. Oczywiście są też sytuację, gdy kończąc relację czujemy po prostu ulgę czy nawet radość. 

Etapy żałoby po rozstaniu

Mówiąc o porozstaniowej żałobie wyróżnia się kilka etapów, przez których większość z nas przechodzi. Na samym początku pojawia się szok: nie możemy w  uwierzyć to, co się stało, nie dopuszczamy tej myśli do siebie. Nie wiemy co zrobić, zaczyna działać taki mechanizm obronny, jak wyparcie. W końcu przychodzi moment gniewu: zarówno na byłego już partnera lub partnerkę, samych siebie oraz osoby, które naszym zdaniem mogły się przyczynić do zaistniałej sytuacji. W pewnym momencie dochodzi do tego, że próbujemy odbudować związek. Za wszelką cenę szukamy kontaktu i pretekstu do tego, aby “ostatni raz” się spotkać. Niestety, nieudana próba zazwyczaj kończy się jeszcze większym pogorszeniem samopoczucia, falą smutku, poczucia winy, niestety odnosimy wrażenie, że jesteśmy niewystarczający, że coś z nami nie tak. Po tym jednak wreszcie powoli zaczynamy akceptować zaistniały stan rzeczy i szukać nowej relacji.

Jak poradzić sobie z rozstaniem?

Pierwszą kwestią, o której należy wspomnieć jest to, że nie powinniśmy widywać się z drugą osobą, na przykład, żeby oddać rzeczy czy spotkać się i porozmawiać. Nie należy też tłumić emocji, warto jest mówić głośno o tym, co czujemy i nie udawać, że jest “wszystko okej”. Dobrze, jeśli mamy kogoś bliskiego, kto nas posłucha, pocieszy czy też po prostu z nami będzie w tym trudnym momencie. Spróbujmy też poszukać nowych rzeczy, którymi “zajmiemy głowę”, zainteresowań, zajawek – metod, aby jak najlepiej wykorzystać czas, jaki mamy po rozstaniu. Jeśli jednak czujemy, że nie jesteśmy w stanie sobie poradzić, smutek nie przemija, a my mamy coraz bardziej drastyczne myśli, to koniecznie powinniśmy skorzystać z pomocy specjalisty.

Rozstanie: to niestety trudny moment. Warto jest przede wszystkim korzystać ze wsparcia bliskich nam osób i pamiętać, że w końcu nadejdzie lepszy czas!

Share