Rozwój osobisty jest dziś dla wielu osób priorytetowy. Osiąganie celów i podnoszenie swojego potencjału to często duże wyzwanie. Wiele osób rozważa więc skorzystanie z coachingu. Czym zajmuje się coach? Czy metody i strategie stosowane w coachingu są skutecznym i zdrowym narzędziem?
Czym jest coaching?
Coaching jest metodą samorozwojową, która jest nastawiona na osiąganie określonych celów i realizowanie zadań na różnych obszarach życia. Jego główny celem jest wykorzystanie potencjału kryjącego się w człowieku oraz skupienie na rozwoju osobistym. Klient korzystając z pomocy coacha szuka odpowiedzi na pytania związane z jego dążeniami, pragnieniami, talentami i celami. Zastanawiając się czym jest coaching, warto odróżnić go od terapii.
- Terapia leczy zaburzenia i jest nastawiona na pracę nad trudnościami. Z kolei coaching skupia się na szukaniu nowych możliwości.
- Terapeuta jest specjalistą z udokumentowanym wykształceniem (jest to najczęściej psycholog lub psychiatra, który ukończył szkołę psychoterapii w określonym nurcie). Coach może posiadać certyfikat (ale nigdy nie będzie on oficjalny), ale nie musi.
- W terapii kładziony jest nacisk na relację terapeutyczną. Z kolei w coachingu liczy się tylko klient.
- Terapia z reguły jest długoterminowa, choć jej długość zależy od nurtu. Spotkania z coachem są krótkoterminowe. Ich ilość najczęściej ogranicza się do maksymalnie 10.
- W terapii analizowane są objawy chorobowe i dysfunkcje. Coaching skupia się na doskonaleniu komfortu życia i dążeniu do dobrostanu, bez zwracania uwagi na modyfikowanie dotychczasowych, szkodliwych schematów i mechanizmów.
Osiąganie celów poprzez coaching – podstawowe strategie
Rozwój osobisty we współpracy z coachem najczęściej odbywa się z wykorzystaniem kilku podstawowych metod. Podczas pierwszych spotkań określane są zazwyczaj cele, a wraz z nimi – największe wyzwania. Dopiero wówczas możliwe jest zaplanowanie konkretnych zadań. Podczas całego procesu śledzone są postępy klienta. W coachingu bardzo często kładziony jest duży nacisk na porządek. Tworzone są listy, tabele i precyzyjne plany. Dużą rolę pełni też określenie priorytetów. Jedną z chętnie stosowanych przez coachów technik, jest metoda SMART. Jest to akronim pięciu słów: specific, measurable, attractive, realistic. Zgodnie z nią wyznaczane cele powinny być konkretne, mierzalne, atrakcyjne i realistyczne.
Rozwój osobisty – coach, czy psycholog?
Często nadmierne dążenie do szczęścia wypracowywane podczas spotkań z coachem staje się szkodliwe. Ważne jest więc wybieranie sprawdzonych specjalistów, których działania nie wpłyną na samopoczucie negatywnie! Dla kogo coaching wspierający, prowadzony przez dobrze przygotowaną w tym celu osobę, może być korzystny? Przede wszystkim, dla osób chorujących na ADHD, mających problem z prokrastynacją, przemawianiem publicznym, a także osób zmieniających ścieżkę kariery. Jednak rozwój osobisty związany z pracą nad odpornością na stres, poczuciem bezsensu, a także z problemami z funkcjonowaniem w relacjach społecznych, lepiej podejmować we współpracy z kompetentnym psychologiem.
Coaching może pozytywnie wpłynąć na jakość życia. Musi być jednak prowadzony rozważnie, z dbałością o dobrostan pacjenta. Przed podjęciem decyzji o udaniu się do coacha, warto zastanowić się nad swoimi potrzebami i pomyśleć również nad wyborem konsultacji psychologicznej.