Stres przed wystąpieniem publicznym – sprawdź jak się przygotować

Mikrofon

Stres pojawiający się przed wystąpieniem publicznym towarzyszy każdemu, jego siła potęguje się, gdy jest to pierwsza tego typu aktywność. Jeśli denerwujesz się przed wyjściem na scenę, pamiętaj, że nie jest to tylko Twoja przypadłość! Nawet największe gwiazdy muzyki wyznają, że odczuwają strach przed występem przed widzami. Chcąc zapanować nad paraliżującym stresem i niekontrolowanymi ruchami, koniecznie sprawdź porady poniżej.

Stres przed wystąpieniem publicznym

Nikt nie urodził się świetnym mówcą, ani gwiazdą. Już w starożytności występując na rzymskich forach lub greckich agorach, należało znać podstawowe zasady erystyki i retoryki, aby trafić do większości zgromadzonych obywateli. Dziś oprócz ciekawskich spojrzeń, badawczego wzroku towarzyszącego Ci podczas całego wystąpienia obecne są również kamery i flesze. Wszystkie te czynniki powodują stres, na szczęście istnieje kilka sposobów na to, by sobie z nim poradzić. Bez obaw! Nie musisz przyswajać ksiąg Arystotelesa, aby poradzić sobie na scenie w dzisiejszym świecie.

Odpowiednie przygotowanie

Jak poradzić sobie ze stresem przed wystąpieniem publicznym? Największymi wrogami nerwów są: pewność siebie, wiedza i regularny trening. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać jest ocena własnych odruchów. Najlepszym sposobem na ich poznanie jest próbne wystąpienie przed lustrem lub nagranie swojego przemówienia. Szybko zauważysz czynności zdradzające napięcie Twojego ciała, do najpopularniejszych należą: kiwanie się, wyginanie palców i całych dłoni, szybkie, nerwowe spojrzenia oraz – często pojawiające się u Pań – zabawy włosami. Po ich zidentyfikowaniu należy postarać się je wyeliminować, im bardziej będziesz ich świadomy, tym łatwiej będzie Ci się kontrolować. Kolejnym krokiem przed wystąpieniem publicznym jest zadbanie o wygląd zewnętrzny, nie chodzi jedynie o estetykę, ale również o pewność siebie, jeśli Ty będziesz czuć się komfortowo w danym stroju czy makijażu to na pewno wpłynie to pozytywnie na przebieg Twojego wystąpienia. Świadomość tego, co Cię czeka również działa na Twoją korzyść – dlatego odpowiednio się przygotuj. Poznaj miejsce gdzie przyjdzie Ci obcować z publicznością. Koniecznie sprawdź rozstaw krzeseł, oświetlenie i sprzęt – wpadki techniczne skutecznie wybijają z rytmu i grzebią pewność siebie, jeżeli możesz ich uniknąć – zrób co możliwe, aby wszystko działało sprawnie i szybko. Znajomość prezentowanego tematu jest całkowicie obligatoryjna, zawsze staraj się przygotowywać na 100% swoich możliwości w danym obszarze wiedzy. Oprócz tego warto również zastanowić się nad reakcją odbiorców – postaraj się przewidzieć ich pytania i niejasności, w ten sposób utwierdzisz się w przekonaniu, że nic negatywnie Cię nie zaskoczy.

Ćwiczenia na stres

Stres przed wystąpieniem publicznym jest najlepiej widoczny w postawie mówiącego, dlatego oprócz powyższych czynności związanych z psychiką, warto również zadbać o rozluźnienie mięśni. Popularnym ćwiczeniem na stres jest wzięcie głębokiego oddechu i przytrzymanie go przez ok. 4 sekundy, następnie wydech także ok. 4 sekund, 4 sekundy przerwy i powtórka całego cyklu. Miarowe i długie oddychanie hamuje aktywowanie stanów lękowych przez centralny układ nerwowy. Inne sposoby na radzenie sobie ze stresem i napięciem to: kreślenie kół oczami, pukanie palcami wskazującymi w policzki, a także zapisywanie negatywnych myśli.

Zastosowanie wszystkich powyższych czynności, a także regularny trening w postaci poddawaniu się działaniom stresu z czasem przyniesie bardzo dobre efekty. Pamiętaj, że pierwszy raz jest zawsze najgorszy, ale nie poddawaj się! Trening czyni przecież mistrza. Dodatkowo, jeśli chcesz zasięgnąć fachowej porady, zwróć się do profesjonalnego trenera, który przekaże Ci przydatne wskazówki. Indywidualne lub grupowe szkolenie może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Share