Jak w święta nie zapomnieć o sobie?

Chwila dla siebie w Święta

Święta to czas największego zabiegania i próby wykonywania kilkunastu rzeczy na raz. Według rankingów, Święta Bożego Narodzenia znajdują się w pierwszej dziesiątce najbardziej stresujących momentów w roku. Mimo, że magiczna aura powinna sprzyjać odpoczynkowi, to jednak stres potrafi przejąć całkowicie kontrolę nad naszym organizmem. W tym ważnym czasie warto zadbać o chwilę dla siebie i dla swoich potrzeb.

Jak pomyśleć o sobie w święta?

Jeżeli czujemy się przeciążeni obowiązkami związanymi z przygotowaniem do świąt, warto trochę odpuścić. Boże Narodzenie nie jest zawodami, w których walczymy o najdokładniej wysprzątany dom, najwięcej przygotowanych dań i najlepsze prezenty. Trzeba sobie uświadomić, że szczególnie jest to czas, który możemy spędzić z najbliższymi. Aby wszystko przebiegło sprawnie i wszyscy znaleźli czas również dla siebie, warto usiąść ze wszystkimi członkami rodziny przed świętami i zaplanować dokładny rozkład działań. Dokładnie ustalić kto zajmuje się konkretnymi zadaniami w stosunku do możliwości i predyspozycji. Zmotywowani sprecyzowaną pracą wykonamy obowiązki dużo szybciej, a przede wszystkim nie zostaniemy ze wszystkim sami dzień przed przed uroczystą kolacją. Konkretne wydzielenie godzin, w których wykonujemy nasz plan jest równie ważny. Dzięki temu będziemy w stanie wygospodarować dużo czasu wolnego dla siebie na relaks. Chociażby godzinę każdego dnia.

W jaki sposób się zrelaksować?

Poświęcenie uwagi sobie jest w tak ciężkim okresie bardzo ważne. Dzięki temu będziemy mieli siły do wykonywania codziennych obowiązków, a także udzieli się nam dobry humor i spędzanie czasu z rodziną będzie samą przyjemnością. Po wydzieleniu zadań dla każdego najistotniejsze jest, aby wszyscy zastanowili się co ich najbardziej relaksuje. Może to być gorąca kąpiel z olejkami aromaterapeutycznymi, medytacja, rozwiązywanie krzyżówek czy wspólne oglądanie świątecznych filmów. Ważne jest, by każdy wzajemnie szanował swój czas wolny, co trzeba szczególnie podkreślić przy planowaniu Świąt.

Niezależnie jaki sposób na odpoczynek wybierzemy, najważniejsze to być świadomym problemu, który musimy zwalczyć. Trzeba obserwować własny organizm, żeby wiedzieć czego aktualnie potrzebuje. Pamiętajmy, że zatrzymanie się na chwilę i zwrócenie uwagi na samego siebie wcale nie jest samolubne. Nasze samopoczucie również wpływa na innych, dlatego dbając o siebie, dbamy również o naszych najbliższych.

Share