Depresja u dzieci i młodzieży: Objawy, wsparcie i sposoby pomocy

Depresja u dzieci i młodzieży: Objawy, wsparcie i sposoby pomocy Depresja to choroba, która może dotknąć każdego. Jednak szczególnie niebezpieczna i dotkliwa jest ona u dzieci – nie tylko wywołuje problemy w prawidłowym rozwoju, ale również zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania w przyszłości. W tym wieku trudności dotyczą także prawidłowej diagnozy! Czym charakteryzuje się depresja u dzieci i młodzieży i jak ją leczyć?

Depresja – objawy

Depresja to choroba zaliczana do grupy zaburzeń afektywnych jednobiegunowych. Jest to zespół objawów, który obejmuje nie tylko sferę emocjonalną, ale również zachowanie, funkcjonowanie poznawcze i objawy somatyczne. Depresja u dzieci objawia się odmiennie w zależności od wieku. Jest to jednostka chorobowa, która często sprawia pewne problemy diagnostyczne. Jednak są pewne charakterystyczne objawy, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Wśród nich warta podkreślenia jest płaczliwość, zmęczenie i doświadczanie kłopotów w funkcjonowaniu w grupie rówieśników.

Dzieci w wieku szkolnym zmagają się bardzo często z kłopotami z koncentracją. Nie są w stanie skupić się podczas lekcji i doświadczają problemów z nauką. Wszystko to prowadzi czasem do odmowy chodzenia do szkoły. Depresja u dzieci jest charakterystyczna ze względu na typowe bóle głowy i brzucha. Warto też podkreślić, że zarówno depresja u młodzieży, jak i dzieci oraz dorosłych, jest ściśle związana z negatywną oceną siebie, świata i przyszłości.

Depresja u dzieci i młodzieży, a u osób dorosłych – różnice

Leczenie depresji u dzieci jest problematyczne ze względu na trudności w postawieniu prawidłowej diagnozy. Kłopoty wynikają m.in. z niezdolnością do określania uczuć i emocji, a także z nasilenia objawów somatycznych, których źródło poszukiwane jest z reguły przez innych lekarzy, niż specjalistów z dziedziny psychiatrii. Czasem rodzice nie szukają pomocy określając dolegliwości dzieci mianem buntu nastoletniego. Zdiagnozowanie depresji u dorosłych jest zdecydowanie łatwiejsze.

Zaburzenia depresyjne u dzieci są czasem mylone z zaburzeniami odżywiania – co raczej nie ma miejsca u osób dorosłych. Warto wiedzieć również, że dzieci raczej nie odczuwają typowego dla depresji u dorosłych poczucia winy, a wprowadzenie farmakologii do procesu terapeutycznego traktowane jest jako ostateczność. Podstawą jest terapia.

Wsparcie i sposoby pomocy osobom w depresji

Pierwsze kroki w kierunku zdiagnozowania depresji u dzieci bardzo często są podejmowane przez szkolnego psychologa. Dopiero później najmłodsi pacjenci są kierowani do gabinetów psychoterapeutów. Nurty terapeutyczne, które określane są jako najskuteczniejsze to poznawczo-behawioralny i systemowy. Dużym problemem w Polsce jest brak specjalistów terapeutów i psychiatrów dziecięcych. Rodzice muszą szukać pomocy w sektorze prywatnym z czym również są problemy. Największe kłopoty dotyczą dzieci i młodzieży w ciężkim stanie, wymagających hospitalizacji – w szpitalach dziecięcych nieustannie panuje brak wolnych miejsc.

Depresja u dzieci i młodzieży to bardzo trudna i poważna choroba. Po zaobserwowaniu niepokojących objawów nie warto czekać! Pomoc psychoterapeuty i psychiatry może okazać się nieoceniona.

Share