Terapia rodzinna: Jak naprawić relacje i zbudować zdrową komunikację

Terapia rodzinna Jak naprawić relacje i zbudować zdrową komunikacjęTerapia rodzinna może pomóc w naprawie relacji i zbudowaniu zdrowej komunikacji z bliskimi. Konflikty, brak porozumienia czy problemy z wyrażaniem emocji to często pojawiające się wyzwania. Na szczęście dzięki specjalistycznej pomocy możliwe jest odzyskanie harmonii w domu. Kiedy warto zgłosić się do psychologa? Na czym polega terapia rodzinna i jakie efekty może zagwarantować? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Czym jest terapia rodzinna?

Terapia rodzinna to proces pokazujący uczestnikom, jak naprawić relacje rodzinne,  poprawić komunikację i radzić sobie z pojawiającymi się problemami. Głównym tematem poruszanym podczas sesji są interakcje między członkami rodziny i to, jak wpływają one na zdrowie psychiczne każdego z nich. Warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje terapii rodzinnej. 

  • Systemowa terapia rodziny – ma na celu zrozumienie zachowań danej osoby w kontekście relacji z innymi. Zajmuje się interakcjami w obrębie określonej grupy.
  • Behawioralna terapia rodzinna – najczęściej skoncentrowana jest na pracy z małżonkami lub parą dziecko-rodzic. Zakłada istnienie zaburzenia na poziomie jednostki i to na tym aspekcie skupia się, aby odnaleźć odpowiedź na pytanie, jak naprawić relacje rodzinne.
  • Komunikacyjna terapia rodzinna – zakłada, że najważniejsza w rodzinie jest komunikacja, a zmiana skoncentrowana jest na wzorcach porozumiewania się.
  • Strukturalna terapia rodzinna – jej celem jest zmiana struktury rodziny do stopnia, w którym jest w stanie samodzielnie radzić sobie z problemami.

Terapia rodzinna – kiedy z niej skorzystać?

Terapia rodzinna może pomóc w rozwiązaniu rozmaitych problemów. Wśród nich warto wskazać m.in. zmiany takie jak rozwód, separacja, narodziny dziecka czy adopcja. Są to sytuacje wpływające na dynamikę rodzinną, które często wiążą się z trudnościami w adaptacji do nowych okoliczności. Psycholog w Poznaniu jest wówczas źródłem wsparcia w procesie przystosowywania się do zmian. Sesje pomagają uczestnikom terapii odnaleźć się w nowych rolach. 

Również traumy i kryzysy, związane ze śmiercią bliskiej osoby, przemocą domową czy wypadkiem, mogą powodować destabilizację rodziny. Wówczas psycholog pomaga w przejściu procesu żałoby, a także w stanie odbudowaniu poczucia stabilności oraz bezpieczeństwa. Wśród wskazań do podjęcia terapii warto wymienić problemy z komunikacją, choroby i zaburzenia psychiczne, a także trudności rozwojowe u dzieci i młodzieży. 

Jak naprawić relacje rodzinne z pomocą terapeuty?

Terapia rodzinna to długotrwały proces, który rozpoczyna się od sesji o charakterze konsultacyjnym. Dopiero, gdy psycholog posiada już wszystkie niezbędne informacje, a członkowie rodziny są w stanie przedstawić swoje oczekiwania, zawierany jest kontrakt terapeutyczny. Dalsze sesje polegają na pracy nad relacjami i wzorcami zachowań oraz skupiają się na rozwiązywaniu konkretnych problemów.

Aby możliwe było naprawienie relacji rodzinnych, wszyscy uczestnicy terapii powinni się w nią w pełni zaangażować. Dopiero wtedy możliwe jest wypracowanie skutecznych sposobów radzenia sobie z trudnościami, rozwiązanie napięć, a także uzyskanie wzajemnego zrozumienia i akceptacji. Wspólna praca członków rodziny jest w stanie doprowadzić do odbudowy zaufania i poczucia więzi, co z pewnością pozytywnie wpłynie na atmosferę panującą w domu. 

Terapia rodzinna, którą prowadzi wykwalifikowany psycholog w Poznaniu, daje szansę na stworzenie zdrowego i wspierającego środowiska domowego. Jeśli nie wiesz, jak naprawić relacje rodzinne, a komunikacja z bliskimi stanowi w Twoim życiu wyzwanie, skorzystaj z profesjonalnej pomocy. 

Share