Terapia uzależnień – jak przebiega?

Terapia uzależnień - jak przebiega?Jak można się domyślać, jedynym skutecznym i długotrwałym sposobem na zatrzymanie uzależnienia od używek, substancji psychoaktywnych, czy nawet pewnych czynności (takich, jak zakupy, czy hazard) jest kompleksowe leczenie. Podstawową metodą jest oczywiście terapia uzależnień.

Terapia uzależnień w pigułce

Szeroka dostępność przeróżnych czynników uzależniających sprawia, że u coraz większej ilości osób diagnozuje się różnego rodzaju uzależnienia. Ponadto, faktem jest, iż uzależnienie nie jest problemem jedynie dla konkretnej jednostki, ale również dla całego jej otoczenia. Co za tym idzie, terapia uzależnień staje się coraz popularniejsza, a nowe sposoby leczenia są stale odkrywane. Jest to problem, który nie zniknie sam. Kompleksowe leczenie jest konieczne, aby uzależniony był w stanie korzystać z życia w pełni. Warunkiem niezbędnym w wieloetapowej terapii tego typu jest nic innego, jak abstynencja – zadowalające efekty mogą być osiągnięte jedynie w momencie, gdy pacjent szczerze chce uwolnić się od nałogu. 

Na czym polega terapia uzależnień?

Celem terapii uzależnień jest rzecz jasna wyzwolenie pacjenta od czynnika uzależniającego. Oznacza to, że po przebyciu terapii pacjent ma zaprzestać stosowania danej substancji lub praktykowania danego zachowania. Terapia ta może dotyczyć przeróżnych nałogów. Najpopularniejsze z nich to: alkoholizm, narkomania, lekomania, zakupoholizm, czy hazard. Terapia nie tylko wyzwala od uzależnienia, ale również ma prowadzić do zredukowania szkodliwych skutków nałogu i umożliwić pacjentowi powrót do prawidłowego funkcjonowania. Terapia uzależnień opiera się na różnorakich oddziaływaniach psychoterapeutycznych. Stosuje się między innymi:

  • psychoterapię indywidualną, 
  • psychoterapię grupową, 
  • psychoedukację, 
  • treningi umiejętności, 
  • terapię skoncentrowaną na rozwiązaniach, 
  • hipnoterapię.

Leczenie farmakologiczne niekiedy jest stosowane, ale jeśli już, pełni dla pacjenta jedynie rolę pomocniczą.

Jak przebiega terapia uzależnień?

Terapia uzależnień to, jak już wspomniano, leczenie wieloetapowe. Przez minimum 4 tygodnie powinna odbywać się terapia indywidualna i grupowa, która ma na celu wstępne uwolnienie pacjenta od czynnika uzależniającego. Rzeczywistość bardzo często bywa jednak nieco bardziej wymagająca, a terapia w wielu przypadkach trwa znacznie dłużej niż miesiąc. Kolejnym krokiem, którego absolutnie nie należy pomijać jest terapia nawrotów i pogłębiona. Jak można się domyślać, polega ona na nauce nowych nawyków, które pozwolą na zachowanie stanu osiągniętego podczas leczenia.

Terapia uzależnień jest niezbędna, by pacjent uporządkował i wypracował radzenie sobie we wszystkich najistotniejszych sferach życia. To właśnie dzięki niej zmienia się podejście danej osoby do życia oraz sposób, w jaki funkcjonuje.

Share