Utrata pracy – jak sobie z nią poradzić?

Obecne czasy, w których panuje epidemia koronawirusa, sprawiają, że rząd wprowadza coraz to nowe obostrzenia, zamykając wiele miejsc, które były miejscem pracy dla ludzi. Często ci pracownicy niestety zostają zwolnieni z powodu cięcia kosztów. Jak sobie poradzić z taką sytuacją? Co można zrobić w sytuacji utraty zatrudnienia? Zachęcamy do lektury artykułu!

Utrata pracy  psychologiczne skutki

Utrata pracy to zazwyczaj trudna i bardzo obciążająca sytuacja, zaliczana jest do jednych z najbardziej stresujących. Może ona skutkować rozwijającym się poczuciem bezradności, beznadziei, rezygnacji, które trwające długi czas prowadzą nawet do rozwinięcia się depresji i uzależnień. Ponadto utrata pracy może powodować frustrację z powodu nagromadzonego stresu. I to właśnie na nim warto skupić się w pierwszej kolejności, aby nie spowodował on negatywnych objawów zdrowotnych.

Jak radzić sobie ze stresem?

Na stres dobrze jest podjąć pewne kroki, które nie wymagają wielkiego nakładu finansowego. Przede wszystkim istotna jest odpowiednia ilość snu – zbyt mało godzin, w których doznajemy zdrowego, wartościowego snu sprawia, że czujemy się bardziej drażliwi. Jeżeli natomiast występują u Ciebie problemy ze snem, z którymi sobie nie radzisz to konieczna może okazać się wizyta u lekarza. Ważne są także aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie, w tym unikanie głodówek i “śmieciowego” jedzenia. Ruch, którym może być zwykły spacer, pomaga zmniejszać stres i napięcie, a także dotlenia umysł i dodaje energii. Ponadto wyrażanie swoich emocji w rozmowie z bliskimi bardzo pomaga i przynosi ulgę. Nie wstydź się mówić o swoim gniewie, smutku czy innych nieprzyjemnych emocjach. I na koniec: skupiaj się na małych rzeczach, które sprawiają Ci radość – na przykład hobby. Mimo, że przynosi ulgę na chwilę, jest dobrym sposobem, aby stopniowo wrócić do równowagi.

Dbanie o stabilność finansową

Stabilność finansowa to jeden z czynników, dzięki którym czujemy bezpieczeństwo i spokój. Jakie kroki podjąć w sytuacji, gdy tracimy stanowisko zatrudnienia? Dobrze jest poinformować wierzycieli o utracie pracy, można też sięgnąć opinii czy jest możliwe, aby spłacać zadłużenia w elastycznej formie. Jeżeli Ci przysługuje, postaraj się o zasiłek dla osób bezrobotnych, który choć w jakimś stopniu poprawi sytuację finansową do czasu aż znajdziesz nową pracę. A gdy poczujesz się już gotowy, napisz nowe CV i poszukaj ofert pracy. Spisz harmonogram, w którym uwzględnisz czas na szukanie ofert, wysyłanie podań, telefonowanie i trzymaj się go! Pomocne może okazać się spisanie wszystkich swoich osiągnięć i możliwości – zrobienie listy, na którą możesz zerkać w trudnych chwilach na pewno będzie pomocne i motywujące.

Sytuacja gospodarcza nie napawa optymizmem, co jeszcze bardziej wpływa na negatywny nastrój z powodu utraty miejsca zatrudnienia. Dlatego też warto dać sobie czas na powrót do równowagi i aktywności zawodowej. Jeżeli złe samopoczucie utrzymuje się niezmiennie przez dość długi czas, warto skontaktować się z psychologiem – obecnie udzielają oni konsultacji także w formie online.

Share