Wiesz czym jest inteligencja emocjonalna? Poznaj jej przejawy

inteligencja emocjonalna

Inteligencja emocjonalna jest czymś innym niż poziom IQ, niemniej jednak to bardzo istotny czynnik, który wpływa na funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie i poziom samoakceptacji. Zobacz, dlaczego jest taka ważna.

Czym jest inteligencja emocjonalna?

Inteligencja emocjonalna (w skrócie EQ), to termin zaproponowany przez Daniela Golemana, amerykańskiego psychologa i publicystę naukowego. To właśnie ona wpływa na to, jak jednostka radzi sobie z kontaktami międzyludzkimi, na ile potrafi kontrolować swoje zachowanie i podejmować decyzje. Często opisuje się ją jako zbiór kompetencji osobistych i społecznych. Osoby, które posiadają wysoki poziom inteligencji emocjonalnej, można opisać za pomocą kilku przedstawionych poniżej cech.

Wieczni optymiści

Przede wszystkim potrafią docenić każdy najmniejszy sukces i cieszyć się z niego. Nawet zazdrość ze strony otoczenia nie jest w stanie popsuć ich dobrego humoru. Poza tym starają się nie tracić energii na problemy, które są poza ich kontrolą i skupiają na tym, co mogą zmienić.

Umieją powiedzieć „nie”

Asertywność jest cechą, która bardzo pomaga w codziennym funkcjonowaniu. Posiadają ją osoby pewne siebie i lubiące wyrazić swoje zdanie. To umiejętność, która świadczy o tym, że dany człowiek panuje nad swoim życiem i jednocześnie potrafi odrzucić niesłuszne poczucie winy.

Ciekawość świata i ludzi

Inteligentni emocjonalnie raczej nie są osobami zamkniętymi w sobie, wręcz przeciwnie! Lubią przebywać wśród ludzi, potrafią dobrze ocenić ich emocje, dzięki czemu okazują się dobrymi psychologami i w razie potrzeby mogą pomóc lub dobrze doradzić. To oznacza bardzo dużą empatię.

Bogaty słownik emocjonalny

Każdy człowiek doświadcza całego szeregu emocji, jednak nie zawsze potrafi je w prawidłowy sposób określić. Osoba o wysokim EQ nie powie po prostu “czuję się źle”, lecz doprecyzuje – jestem poirytowany, smutny, zażenowany czy rozdrażniony. To umiejętność dokładnego opisu własnego samopoczucia.

Samoświadomość i akceptacja zmian

Wszyscy mają mocne i słabe strony. Bardzo istotne jest jednak, aby znać swoje ograniczenia i umieć nad nimi pracować, a także wiedzieć, jak zalety przekuć w sukces. Inteligentni emocjonalnie nie mają z tym problemu, poza tym wiedzą, że otaczający ich świat po prostu się zmienia i akceptują to, starając się dostosować do nowych warunków. Strach przed nimi nie jest w stanie zablokować rozwoju.

Perfekcja jest nudna

Ze samoświadomością wiąże się jeszcze jeden aspekt. Z racji, że każdy ma jakieś wady, człowiek perfekcyjny po prostu nie istnieje. Dlatego osoby o dużym EQ nawet nie starają się być we wszystkim najlepsi. Perfekcjonizm bowiem frustruje i czyni każdą decyzję trudną do podjęcia oraz wywołuje frustrację w momencie gdy dana osoba natrafi na porażkę.

Ludzie wyrozumiali

Osoby o wysokim stopniu inteligencji emocjonalnej są bardziej wyrozumiałe – potrafią wybaczyć błędy, bo zdają sobie sprawę z tego, że podejmowanie złych decyzji jest rzeczą ludzką i zupełnie naturalną. Nie zapominają, ale nie pozwalają na to, aby zawiść negatywnie wpływała na ich relacje międzyludzkie. Poza tym naukowo udowodniono, że takie osoby rzadziej się obrażają, ponieważ mają duży dystans do siebie.

Z pewnością ludziom, którzy mają dobrze rozwiniętą inteligencję emocjonalną żyje się dużo łatwiej. Jeśli uważasz, że się do nich nie zaliczasz, pamiętaj, iż zawsze można nad tym  popracować – na przykład z pomocą psychologa lub coacha. Tylko od Ciebie zależy czy chcesz coś zmienić, jeśli tak to zacznij już teraz.

Share