Depresja jest określana jako jedna z chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Nieleczona może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Coraz więcej osób zmaga się z tym problemem, mimo że na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystko jest dobrze. Osoby pogrążone w depresji bardzo potrzebują wsparcia bliskich. Jak pomóc takiej osobie, aby bardziej jej nie zaszkodzić?
Symptomy depresji
Jak rozpoznać depresję? Przede wszystkim chory odczuwa smutek oraz lęk. Nie umie cieszyć się z życia i odczuwać przyjemności. Jego samoocena jest obniżona, cechuje go pesymizm i jest zrezygnowany. Występuje brak motywacji do jakiegokolwiek działania – nawet umycie zębów staje się zadaniem ponad siły. Ponadto chory zmaga się z zaburzeniami snu, ciągłym zmęczeniem, brakiem apetytu. Często objawy te nie są widoczne dla innych osób, ponieważ osoba może starać się je ukrywać. Ważna jest czujna obserwacja i szczera rozmowa o zaobserwowanym zachowaniu.
Czego nie mówić osobie w depresji?
Istotne jest, aby nie bagatelizować problemu. Nie wolno mówić zdań typu: “weź się w garść”, “inni mają gorzej” – przez takie słowa nie dajemy komuś możliwości przeżywania tego co czuje. Ta osoba odczuwa własne emocje, a nie innych, dlatego porównywanie może jeszcze bardziej pogrążyć chorego w smutku. Również słowa, które mają na celu zmotywować chorego takie jak: “uśmiechnij się”, “wyjdź z domu”, “musisz sobie poradzić” są niewłaściwe. Osoba, do której je kierujemy nie chce nawet o tym myśleć. Jeśli usłyszy takie słowa, może poczuć się niezrozumiana oraz pomyśleć, że inni bagatelizują jej problem i musi sama się z nim zmierzyć. Takie zdania mogą sprawić, że poczuje się ona problemem dla bliskich, a także będzie odczuwać poczucie winy, które może przynieść bardzo negatywne skutki.
Co mówić? Jak pomóc?
Twoja obecność jest niezastąpiona – wspólne posiłki, spacer, rozmowa. Istotne jest prawdziwe zaangażowanie i troska, w przeciwnym razie osoba w depresji Ci nie zaufa. Dobrze jest powiedzieć, ale tylko jeśli to szczera prawda, że osoba jest dla nas ważna, że chcemy razem z nią przejść przez tę chorobę, że chcemy przy niej po prostu być. Warto pytać wprost o to, czego chory potrzebuje, wtedy mamy pewność, że nasza pomoc będzie adekwatna do potrzeb. Co jeszcze można powiedzieć, aby osoba poczuła się rozumiana i wspierana? “Wierzę w Ciebie”, “nie rozumiem tego, co przeżywasz, jednak chcę być przy Tobie”, “każdy ma prawo przeżywać słabości”, “jestem z Tobą”. Słowa mają ogromną moc, jeśli są przemyślane, szczere i odpowiednie do sytuacji. Jak nakłonić osobę w depresji do leczenia? Dobrze jest powiedzieć wprost, że martwimy się o jej stan i rozważamy interwencję lekarską. Jeżeli osoba nie będzie chciała podjąć leczenia, to w skrajnych przypadkach musimy wziąć sprawy w swoje ręce i zawieźć ją do specjalisty.
Depresja przysparza wielu cierpień zarówno choremu jak i jego bliskim. Bardzo ważne jest, aby tego nie bagatelizować. Osoba pogrążona w stanach depresyjnych naprawdę odczuwa wielki smutek i lęk, nawet jeśli otoczenie nie daje jej ku temu podstaw. Dobrze jest też mieć na uwadze, że niezastąpiona jest tutaj obecność przy chorym oraz wizyta u lekarza specjalisty lub psychologa. Warto zainterweniować już przy pierwszych symptomach depresji.