Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne: Odkryj objawy, poznaj przyczyny

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne Odkryj objawy, poznaj przyczyny

Nerwica natręctw to potoczne określenie stosowane w odniesieniu do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (OCD). Jest to przykry problem z zakresu zdrowia psychicznego, który z reguły wymaga podjęcia psychoterapii. Odkryj objawy i przyczyny OCD oraz poznaj sposoby leczenia tego zaburzenia.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD)

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne można poznać też pod nazwami: nerwica natręctw, nerwica anankastyczna czy zespół anankastyczny. Jest to zaburzenie, które charakteryzuje się przede wszystkim kompulsywnymi zachowaniami, którym ciężko się oprzeć, a także myślami natrętnymi. Osoby zmagające się z OCD nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z uciążliwymi objawami. Podejmowane próby wiążą się bowiem z nieustannie rosnącym lękiem, stresem, napięciem oraz dyskomfortem. Jakie są najczęstsze symptomy zgłaszane na terapii?

  • Niepewność dotycząca zamknięcia drzwi czy umycia rąk.
  • Ruminacje, czyli nieustanne rozważanie pojedynczych kwestii i niezdolność do podjęcia decyzji.
  • Obsesyjne obawy przed brudem i bakteriami.
  • Silna potrzeba utrzymania czystości i przymus nieustannego sprzątania.

Czasem objawy OCD łączą się z tymi, które są charakterystyczne dla zaburzeń lękowych i depresyjnych. Może im towarzyszyć derealizacja i depersonalizacja.

Nerwica natręctw — skąd się bierze?

Nerwica natręctw, podobnie jak inne zaburzenia z obszaru zdrowia psychicznego, może mieć różne przyczyny. Wśród nich warto wyróżnić m.in. czynniki genetyczne i środowiskowe. Często objawy zaczynają się pojawiać w wyniku poczucia odpowiedzialności za zapobieganie zagrożeniu, które było wzmacniane już w okresie dzieciństwa. Czasem OCD jest spowodowane przez nieprawidłowości w budowie anatomicznej lub sposobie funkcjonowania układu nerwowego. Bez względu  na genezę problemu, po jego zauważeniu warto udać się na rozmowę do psychologa.

Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych

Objawy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych są bardzo uciążliwe i mogą w silnym stopniu dezorganizować życie. Psychoterapia to najskuteczniejsza metoda leczenia. Najlepsze efekty daje terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym, której celem jest przerwanie mechanizmu objawów lękowych. Poznawane techniki radzenia sobie z natręctwami kładą nacisk na interpretację myśli i ich przeformułowywanie.

Czasem konieczne może być zwrócenie się do psychiatry. Może mieć to miejsce w szczególności wówczas, gdy objawom nerwicowym towarzyszą symptomy depresyjne. Myśli rezygnacyjne, brak energii i poczucie pustki, to tylko niektóre z sygnałów sugerujących konieczność wdrożenia leczenia farmakologicznego.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne to poważny i uciążliwy problem. Na szczęście w dzisiejszych czasach można skutecznie leczyć to zaburzenia. Dzięki zaangażowaniu w psychoterapię, osoby cierpiące na OCD są w stanie znacznie podnieść swój komfort życia.

Share