Odczuwamy różne emocje – jedne bardziej pozytywne, inne mniej. Nie możemy jednak ukryć, że zazdrość to coś, czego na pewno doświadczyliśmy. Okazuje się, że jest to niezwykle powszechne uczucie, z którym od czasu do czasu zmaga się każdy z nas. Należy jednak uważać, aby nie dać się jej pochłonąć. Jak przestać zazdrościć? Sprawdź!
Czym jest zazdrość?
Samo uczucie zazdrości jest nam znajome. Warto jednak dowiedzieć się, czym dokładnie jest, aby łatwiej je rozszyfrować, a następnie zaakceptować i odpuścić. Tylko wtedy, gdy będziemy potrafili nazwać odczuwane przez nas emocje, zyskamy szansę na to, aby sobie z nimi poradzić. Zazdrością określa się stan, który łączy spektrum różnych uczuć, takich jak frustracja, gniew czy lęk. Zazdroszcząc czegoś, możemy odczuwać złość na myśl o tym, że ktoś posiada jakiś przedmiot, którego my nie mamy. Jeśli jesteśmy zazdrośni o kogoś, istnieje szansa, że podświadomie boimy się, że ta osoba od nas odejdzie i nas opuści. Na skutek zazdrości nierzadko porównujemy siebie z innymi i postrzegamy siebie jako gorszych.
Skąd bierze się zazdrość?
Źródła zazdrości mogą być różne. Czasem nawet nie spodziewamy się, że coś wzbudzi w nas takie silne emocje, a nagle okazuje się, że nie umiemy powstrzymać frustracji. Zazdrość to swego rodzaju odpowiedź na to, czego nam brakuje. Gdy zazdrościmy komuś pewności siebie albo odwagi, sami możemy mieć problem z tymi cechami. Często też zazdrość jest wynikiem niskiego poczucia własnej wartości, przez które nie wierzymy we własne siły. Zamiast jednak podjąć jakieś działania, wolimy przyrównywać się do innych. Nie bez znaczenia są również nasze wcześniejsze przeżycia i wspomnienia. Może się okazać, że na skutek własnych trudnych sytuacji zazdrościmy innym na przykład relacji z bliskimi.
Jak walczyć z zazdrością?
Zazdrość to naturalna część człowieka. Należy jednak rozróżnić pozytywną zazdrość od tej negatywnej i nauczyć się ją unieszkodliwiać. Podstawowym sposobem na to, aby poradzić sobie z niekorzystnymi emocjami, będzie wypracowanie poczucia własnej wartości. Choć nie jest to proste, warto o to zadbać. Wówczas będzie nam prościej konfrontować się z takimi bodźcami. Możemy też spróbować przemienić rzeczy, o które jesteśmy zazdrośni, w realne cele. Dzięki temu zyskamy motywację, która będzie miała na nas korzystne działanie. Świetnym przykładem jest moment, w którym zazdrościmy komuś smukłej sylwetki – nie skupiajmy się wówczas na negatywnych odczuciach, tylko wykorzystajmy je jako pobudkę do działania. Warto ponadto zmienić to, jak postrzegamy innych. Zamiast spoglądać na nich jak na rywali, którzy radzą sobie lepiej od nas, spójrzmy na nich bardziej jak na nauczycieli, od których możemy się wiele nauczyć. Dobrze też popracować nad samokrytycyzmem. Nie bądźmy dla siebie zbyt surowi i pozwólmy sobie popełniać błędy. Niezwykle ważne będzie też praktykowanie wdzięczności – powtarzając afirmacje czy zwracając uwagę na małe rzeczy, nauczymy się żyć tu i teraz i cieszyć się tym, co mamy. Dzięki temu przestaniemy zazdrościć innym, ponieważ będziemy wiedzieć, że mamy wszystko, czego potrzebujemy.
Zazdrość to uczucie, które jest nam znajome już od najmłodszych lat. Jako dzieci złościmy się, zazdroszcząc innym zabawki czy akcesoriów. Mimo że to normalne, w życiu dorosłym powinniśmy nauczyć się radzić z tą emocją. Dzięki temu nie dopuścimy do tego, by negatywne odczucia przejęły nad nami kontrolę.