Niektórzy twierdzą, że związek, w którym nie ma zazdrości to nie jest dobra relacja. Że bez tej emocji nie może istnieć prawdziwa miłość i przywiązanie. Jak właściwie jest z tą zazdrością w końcu? Wiadomo, że zazdrość destrukcyjnie wpływa na każdą relację partnerską. Dzisiaj przyjrzymy się dokładniej temu zjawisku oraz jego przyczynom. Zachęcamy do lektury.
Czym tak właściwie jest zazdrość?
Próbując samemu zdefiniować pojęcie “zazdrość” można mieć z tym nieco trudności. Psychologiczne wyjaśnienie tego zjawiska określa poczucie lęku oraz natrętne, nawet obsesyjne myślenie o tym, że utraci się życiowego partnera, który po prostu od nas odejdzie. Towarzyszy temu dyskomfort, subiektywne odczucie niepewności oraz wizje zdrady. Często osoba owładnięta zazdrością czuje obawę, że ktoś okaże się bardziej atrakcyjny, lepszy, znacznie ciekawszy… Prowadzi to do frustracji, która może być przyczyną depresji, uczucia żalu, odrzucenia, niesprawiedliwości. Osoba taka chce mieć stałą kontrolę nad bliską osobą, szpieguje ją, przegląda komórkę, kieszenie, staje się podejrzliwa z powodu telefonów, wiadomości, zasypuje partnera pytaniami. Dla drugiej strony może to okazać się nie do zniesienia i w konsekwencji – zakończeniem relacji.
Jakie są przyczyny zazdrości?
Obsesyjna zazdrość, czyli ta destrukcyjna może wynikać z wielu różnych źródeł. Niskiego poczucia własnej wartości, kompleksów, odbierania innych jako bardziej wartościowych. Zazdrość może być skutkiem wzorców przyjętych nieświadomie z domu rodzinnego. Istnieje także coś takiego jak Zespół Otella – choroba, której głównym objawem jest zazdrość pod chorobliwą postacią. Najwidoczniejszym symptomem są liczne podejrzenia o zdradę, głównie nieuzasadnione, które przyjmują już absurdalną formę. Przyczyną zespołu Otella może być uzależnienie od alkoholu i to od tego problemu rozpoczyna się leczenie danego człowieka.
Sposoby na zazdrość
Jak można sobie radzić z zazdrością, która zatruwa nasz związek? Przede wszystkim warto zacząć od znalezienia przyczyny i podjęcia próby jej eliminacji. Przydatna jest także stopniowa praca nad samooceną, wiarą w siebie oraz zaprzestanie porównywania się z innymi osobami. Warto zwrócić uwagę na siebie, zacząć rozwijać swoje zainteresowania, rozpocząć uprawianie sportu,który sprawi nam radość. Bardzo ważna jest także akceptacja siebie, swojego ciała i tego jak wpływa na nie czas i grawitacja. Czasami przydatna jest terapia dla pary lub indywidualna, aby poradzić sobie z własnymi problemami, które wpływają na pogłębienie się zazdrości. A być może będzie ona także pomocna przy innych problematycznych aspektach życia.
O zazdrości i ogólnie o tym, na czym opiera się związek świetnie pisała Esther Perel w swojej książce “Inteligencja erotyczna”. Warto także zapoznać się z badaniami Gottmana na temat czterech predyktorów rozpadu związku, do których zazdrość może się również przyczyniać. Podsumowując: ta emocja pokazuje nam, że ktoś jest dla nas niezwykle ważny, jednak jeśli jest jej w relacji zbyt wiele może okazać się destrukcyjna dla każdego, nawet najlepiej dobranego związku.