Zmęczenie socjalne – czy istnieje coś takiego?

Socjalne zmęczenieKażdy człowiek jest istotą społeczną i koniecznie potrzebuje kontaktów z drugą osobą, aby zachować pełnię zdrowia psychicznego. Ostatnimi czasy, coraz częściej stosowany jest termin “zmęczenie socjalne”, co wiązać się może ze stawianymi nam przez świat wymaganiami. Właśnie dzisiaj skupimy się nad tym, co oznacza ten termin i kogo może on dotyczyć.

Kim jest introwertyk

Często zakłada się, że zmęczenie kontaktami międzyludzkimi dotyczy przede wszystkim introwertyków. Na samym początku jednak podkreślmy, że introwertyzm nie jest “stylem bycia”, lecz jednym z typów osobowości, opozycyjnym do ekstrawertyzmu. Osoby, które określamy tym mianem uchodzą w towarzystwie za ciche i nieśmiałe, lecz jednocześnie są bardzo dobrymi słuchaczami. Cenią sobie spokój oraz prywatność, często zdarza się, że zamiast wyjść na imprezę wolą  po prostu zostać w domu i poświęcić czas na rozwijanie swoich pasji czy zainteresowań. Krzywdzącym jest określenie, że introwertycy nie lubią ludzi czy nie potrafią nawiązywać trwałych relacji międzyludzkich. Często więzi, które łączą je z innymi są znacznie mocniejsze niż te budowane przez głośnych i towarzyskich ekstrawertyków. Podkreślamy,  że chociaż rzeczywiście są oni narażeni na “zmęczenie socjalne’, może ono wystąpić niezależnie od typu naszej osobowości.

Zmęczenie socjalne, a osobowość

Istotną kwestią jest podkreślenie, że “zmęczenie socjalne” to  termin, którego nie znajdziemy w fachowej literaturze psychologicznej, a do użytkowania wszedł on stosunkowo niedawno. Wiąże się z występowaniem pewnego zmęczenia psychicznego, które spowodowane jest zbyt dużą dawką kontaktów międzyludzkich, mogących wynikać z naszej pracy czy prowadzonego trybu życia. Chociaż wiele osób, właśnie w czasie z rozmów z drugim człowiekiem czerpie energię do działania, po kilku godzinach poświęcania całej swojej uwagi komuś innemu, już odczuwamy znużenie i pewien dyskomfort. Dlatego bardzo ważne jest aby pamiętać, jak istotne jest dbanie o własne potrzeby, co pomoże nam stanów wycieńczenia. Zmęczenie socjalne jest problemem, który często dotyka osoby pełniące różne zawody pomocowe, którzy często nawet “po godzinach” angażują się mocno w swoją pracę poprzez wszelkie dodatkowe działania.

Słuchaj swojego organizmu

Bardzo istotnym jest, aby potrafić odczytywać dawane nam przez nasz organizm sygnały. Zmęczenie socjalne zazwyczaj objawia się podobnie jak standardowe wyczerpanie, poprzez ospałość, senność, nerwowość, bóle głowy czy znaczne pogorszenie samopoczucia. Wiele osób, między innymi ekstrawertyków odczuwać może wtedy frustrację, spadek koncentracji, przygnębienie czy niepokój. Często pojawiają również problemy z zasypianiem. W takiej sytuacji, każdy musi znaleźć sposób, aby naładować swoje “społeczne baterie”. Niekiedy  wystarczająca okaże się długa, relaksująca kąpiel, wieczór poświęcony na przyjemności lub wycieczka na łono natury. Jeśli jednak stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas nie wolno nam go bagatelizować, ponieważ może być to jedna z oznak depresji. W takiej sytuacji konieczna będzie wizyta u specjalisty, który pomoże nam uporać się z tą niebezpieczną chorobą, poprzez wdrożenie terapii czy odpowiedniego leczenia farmakologicznego.

Socjalne zmęczenie jest problemem, który w dzisiejszym świecie dotyka coraz większej ilości osób. Pamiętajmy jednak, że może ono zwiastować znacznie poważniejszą przypadłość, jaką jest depresja, której nie wolno nam bagatelizować.

Share