Zmiany w życiu – kiedy jesteśmy na nie gotowi?

Zmiany w życiu

Przyjemna stabilizacja zamienia się z czasem w uciążliwą stagnację. Zaczynamy wtedy myśleć o zmianie, większej lub mniejszej. Od pomysłu do realizacji jest jednak często bardzo daleko, dlatego w tym tekście dowiesz się, kiedy jesteśmy gotowi na zmiany w życiu i jak właściwie zacząć je wprowadzać.

Czym jest zmiana i czy jest nam potrzebna?

Zmiana to jedyna pewna rzecz w życiu. Przychodzi często bez żadnej zapowiedzi i wywraca naszą codzienność do góry nogami. Na to jednak w żaden sposób nie możemy zaradzić. Zdecydowanie ważniejsze są zmiany, które wprowadzamy my sami – świadomie i w określonym celu. Wpuszczenie do życia czegoś nowego lub ucieczka od czegoś, co robisz od dłuższego czasu pomoże ci uniknąć znużenia, zyskać mnóstwo ciekawych doświadczeń i umożliwi wyrwanie się z miejsca, w którym nie chcesz już dłużej przebywać.

Kiedy zmiany w życiu są konieczne?

Myśl o zmianie zazwyczaj sama zaczyna kiełkować w naszych głowach, gdy doświadczamy jakiegoś dyskomfortu – gdy przestaje nam się układać z partnerem albo gdy w pracy robi się nieprzyjemnie. Zdarza się jednak i tak, że wcale nie dostrzegamy konieczności wprowadzenia do życia żadnych nowości i na własne życzenie zostajemy w niezadowalającym i nijakim, ale bezpiecznym miejscu. Jeśli przez cały tydzień czekasz na piątek, a przez cały rok na urlop, nudzisz się i popadasz we frustrację, zdecydowanie warto zweryfikować swoje życie. Innym znakiem ostrzegawczym jest chorobliwa zazdrość o sukcesy znajomych, która często wynika z tego, że robią oni to, co sami chcielibyśmy robić.

Kiedy jesteśmy gotowi na zmianę?

Poważne decyzje, które odwracają naszą codzienność o 180 stopni nie są łatwe do podjęcia. Prawdopodobnie nigdy nie będziemy całkowicie gotowi na takie zmiany, a strach przed nimi nigdy nie zniknie. Jeśli jednak nie możesz przestać myśleć o metamorfozie własnego życia, porzuceniu obecnego miejsca zamieszkania czy partnera, nie powinieneś dłużej zwlekać. Odważna zmiana to jedyny sposób na wyrwanie się z marazmu i rozpoczęcie życia o jakim marzysz. Zanim rzucisz się na głęboką wodę i rozstaniesz się ze wszystkim, co znasz, daj sobie jednak chwilę na refleksję.

Jak zmienić swoje życie?

Aby dowiedzieć się, co najbardziej Cię w obecnym stanie uwiera i czego najbardziej potrzebujesz, zrób dwie listy. Na pierwszej wypisz wszystko, co na co dzień robisz, na drugiej to, co chcesz robić. Porównanie ich pomoże Ci wyznaczyć kierunek zmian i podjąć pierwsze drobne kroczki ku usunięciu ze swojego życia tego, co Ci nie odpowiada. Warto zastanowić się, dlaczego tej zmiany pragniesz i dokąd Cię ona zaprowadzi – taka wiedza pomoże utrzymać motywację i wytrwać w procesie udoskonalania siebie oraz swojego życia.

Poważne zmiany w życiu często nas przerażają, ale to nie znaczy, że powinniśmy od nich uciekać. Jeśli nie podejmiemy ryzyka, utkniemy w miejscu, które daje nam jedynie frustrację, a także poczucie straconych szans. Pamiętaj, że nie ma i nie będzie momentu, w którym będziemy całkowicie gotowi na zmianę, więc powinniśmy przestać na niego czekać. Zamiast tego lepiej jest rozpisać plan działania i zacząć go odważnie realizować.

Share